avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1074 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... imposibilitate plata credit - ce se va intampla?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

imposibilitate plata credit - ce se va intampla?

Am luat un credit pe 5 ani de zile in euro,mai precis 3000 euro cu o rata fixa calculata de 78 euro(rata+dobinda).Dupa 2 ani si jumatate nu mai pot plati ratele deoarece sint somer fara indemnizatie.
1.Exista vreo posibilitate ca sa platesc decit creditul restant fara dobinda aferenta-adica 1500 euro?
2.Daca nu mai platesc ce se poate intimpla?
3.Casa mea este in partaj.Poate fi atacata de banca daca nu mai platesc?
Multumesc anticipat pentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: ContSters104684 , utilizator 20:05, 19 Septembrie 2010
1. nu exista aceasta posibilitate
2. veti fi executat silit
3. partea d-voastra din imobil poate fi executata silit
avocat Cristina Popescu
Eu ma gindeam la rambursarea datoriei ramase.Comisionul cit mai este ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract reziliat leusan leusan In cazul in care un contract a fost reziliat de drept(in baza unui art din acest contract,, contractul se reziliaza de drept cind impotriva debitorului au ... (vezi toată discuția)
De 1 an nu mai pot tine pasul cu ratele si dodolica dodolica dupa reducere de 25 % nu am mai putut plati ratele si am intrat la biroul de credite. pentru ca am mai putin de 1un an si sub 1000 de euro bancile nu vor sa ... (vezi toată discuția)
Comision de rambursare anticipata prin refinantare de la alta banca rashid rashid Buna ziua! Am luat un credit imobiliar in Euro (in 2007) de la BT cu dobinda variabila pe toata perioada. Initial, dobinda era de 9% si a crescut treptat ... (vezi toată discuția)