Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... ordonanta 58/2010
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

ordonanta 58/2010

Va rog să-mi răspundeţi la 2 intrebări:
1.Soţul meu este PFA -independent din 1998, de atunci plăteşte după norma de venit impozit .Acum 16% impozit,contribuţie la fondul de pensii 31.8% dupa legea 19/2000, sănătate 5,5%,concediu medical 0,85%.
A declarat la Casa de Pensii la inceputul lunii septembrie cf. OUG 58/21010 dupa decizia de impunere de la Finante cota de 10,5% in plus pe langa contribuţia de 31,8% cf.legii 19/2000.Acum după OUG 82/2010 se retrag toate?Ce se va intimpla? Am plătit tot fără a avea în vedere OUG 58/2010, dar ce am declarat pe cele 3 luni -iulie-august-septembrie 2010 trebuie platite indiferent dacă au fost anulate? Contribuţia la somaj 0,5% totuşi trebuie plătit?
A doua întrebare se referă la decizia de impunere pe 2010.E legal ca finanţele după jumătatea anului să mărească din senin baza de impozitare la jumătatea anului ? Cota de impozitare 16% nu s-a mărit , dar plafonul da foarte mult.Pe un trimestru trebuie să plătim cu 170 de lei mai mult !!??
1. Legat de perioada 1 Iulie - 13 Septembrie cat a fost in vigoare OUG 58 / 2010, din cate am citit eu am inteles ca e obligatoriu sa platesti somajul / contributia la casa de pensii conform OUG 58. La pensii pentru cei ce sunt la norma de venit, se plateste 10.5% * norma de venit / 12 pe luna Iulie si august iar pe luna septembrie se plateste cat 8/22 din cat s-a platit pentru celelalte luni. Cei ce au contribuit si pe baza L19 si pe baza OUG 58 pot cere inapoi banii dati pe baza L19 pe perioada 1 Iulie - Septembrie. In sprijinul acestei afirmatii sta comunicatul dat de casa nationala de pensii:
[ link extern ]
d) Persoanele care au fost asigurate, pe bazǎ de declaraţie de asigurare, în perioada 1 iulie - 10 septembrie 2010, atât în baza Legii nr. 19/2000, cât şi în baza OUG nr. 58/2010, vor beneficia pentru aceastǎ perioadǎ de stagiu complet de cotizare, iar pentru determinarea punctajului mediu anual se vor valorifica ambele venituri înscrise în cele douǎ declaraţii de asigurare.
La cerere, pentru aceastǎ perioadǎ, aceste persoane pot solicita restituirea contribuţiei de asigurǎri sociale achitatǎ conform Legii nr. 19/2000. Se va proceda la retragerea declaraţiei de asigurare, depusǎ conform Legii nr. 19/2000, de la data de 1 iulie 2010 şi depunerea, din nou, a acesteia de la 10 septembrie 2010. Stagiul de cotizare se va stabili prin aplicarea asupra perioadei de cotizare a raportului dintre cota de contribuţie individualǎ de asigurǎri sociale şi cota de contribuţie de asigurǎri sociale aprobatǎ pentru locurile de muncǎ în condiţii normale. La stabilirea punctajului mediu anual se vor lua în considerare veniturile de naturǎ profesionalǎ la care s-a achitat contribuţia individualǎ de asigurǎri sociale, conform OUG nr. 58/2010.

Deci e obligatoriu sa platesti conform OUG 58 in perioada cat a fost in vigoare, poti sa-ti recupereti banii dati conform L19.
Legat de punctul 2, modificarea normei de venit in cursul anului, probabil sunt acoperiti de lege la faza asta, o persoana din Mures este in aceeasi situatie, in mod normal toate PFA-urile la norma de venit ar trebui sa primeasca o noua decizie de impunere pe 1 iulie - 31 decembrie 2010 avand in vedere impunerea unui venit minim de 600 RON / luna. Ori daca unui cizmar sa zicem ii creste norma de venit de la 5400 RON la 7200 RON, e normal sa le creasca norma si celorlalti. O alta chestie, toti cei ce sunt la norma de venit au depus / platit pe Iulie / August si chiar Septembrie 10.5% raportat la norma veche de venit, daca astia modifica normele acum sa vezi iar debandada, sa umblam sa depunem noi declaratii pe iulie - septembrie