Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Depunere/retragere cerere de pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Depunere/retragere cerere de pensionare

Dacă un salariat al unei societăţi depune la aceasta o cerere de încetare a relaţiilor de muncă, în vederea pensionării, îşi poate retrage cererea înainte de data menţionată?
De exemplu, dacă angajatul a depus în luna septembrie cererea, solicitând încetarea relaţiilor de muncă începând cu 1 octombrie, mai poate reveni asupra opţiunii sale în cursul lunii septembrie?
bosquet, utilizator
Buna ziua !
Depinde de angajator .... nu exista o norma imperativa in acest sens ....Angajatorul poate fie sa dispuna incetarea CIM in baza cererii angajatului , fie sa nu dispuna acest lucru .....
Ok, mersi.
Presupunând că angajatorul refuză să dea curs cererii de revenire asupra opţiunii angajatului de a se pensiona, există vreo prevedere legală care să reglementeze acest aspect al relaţiilor de muncă?
NU exista , avand in vedere cererea scrisa si inregistrata la angajator prin care angajatul solicita incetarea CIM , angajatorul emite legal decizia de incetare a CIM ..... chiar daca angajatul revine asupra cererii inainte de incetarea efectiva a CIM .
ªi dacă decizia nu a fost emisă?
Trebuie vazuta rezolutia pe cererea salariatului ... decizia o poate emite dupa data de 01.10.2010.

Daca pe cerere a ascris de acorda, atunci i se va emite decizia respectiva .... O solutie ar fi sa vorbeasca cu angajatorul in ceea ce priveste revenirea acelei cereri ..