Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INCETARE CFS
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INCETARE CFS

DACA UN MUNCITOR A INTRAT IN CFS CU ART 54 CM INCEPAND CU 18 08 ANUL CURENT SI O VENIT PE SANTIER DE LA DATA DE 01 OCT DAR NU A ANUNTAT PE NIMENI CE TREBUIE FACUT , CU CE DATA SE INCETEAZA SUSPENDAREA?
Normal in cererea facuta trebuia sa specifice perioada pt care solicita concediu, daca nu a facuto ar fi fost indicat sa anunte ca se intoarce la servici incepand cu 01.10.2010.
suspendare inceteaza cu 01.10.2010
NU A STIUT PERIOADA CAT VA LIPSI, A PLECAT IN STRAINATATE; SI EU ACUM CE ACTE TREBUIE SA II INTOCMESC? CA A FOST O DECIZIE DE SUSPENDARE LA INCEPUT; MAI FAC CEVA ACUM SAU SPECIFIC DOAR IN CARTEA DE MUNCA CA II INCETEAZA SUSPENDAREA?
Daca angajatorul este de acord cu revenirea anticipata atunci il primiti la serviciu si ii incetati suspendarea CIM cu data revenirii la munca.
Redactati decizia de incetare a suspendarii contractului individual de munca incepand cu data la care a revenit in activitate si inregistrati-o la ITM..Termenul de inregistrare de 5 zile lucratoare a cam trecut..dar e mai bine mai tarziu decat niciodata,nu? :) .Sau puteti sa ii faceti revenirea cu o data cat mai recenta insa cu anumite riscuri...
1. Termenul de inregistrare la ITM este de 5 zile de la data emiterii actului nu de la data de la care produce efecte.
2. Adica se poate emite azi decizia de incetare a suspendarii CIM cu data de 01.10.2010.