Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INCETARE CFS
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INCETARE CFS

DACA UN MUNCITOR A INTRAT IN CFS CU ART 54 CM INCEPAND CU 18 08 ANUL CURENT SI O VENIT PE SANTIER DE LA DATA DE 01 OCT DAR NU A ANUNTAT PE NIMENI CE TREBUIE FACUT , CU CE DATA SE INCETEAZA SUSPENDAREA?
Daca a venit la 01.10.2010 la serviciu, atunci incetarea suspendarii o puteti face cu aceasta data, iar data emiterii deciziei trebuie sa fie cu cel mult 5 zile inainte de a se depune la ITM decizia de incetare a suspendarii.
Da, aveti perfecta dreptate. In practica intotdeauna am emis deciziile relativ in aceeasi perioada de cand acestea isi produc efectele;deci se poate emite o decizie avand ca data de producere a efectelor una retroactiva fara sa riscam vreo sanctiune din partea ITM ?
1. Sanctionata, pentru ce? Care ar fi baza legala a sanctionarii?
2. Eu am incetat CIM cu efect retroactiv de cativa ani, pentru a repara ce au stricat altii inaintea mea. Ce insemna sa fac, sa-l pontez nemotivat 4 ani si sa-l concediez disciplinar? Am aplicat art.55b si... gata!
Este o exceptie din punct de vedere juridic (impropriu spus ) ... :)