Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revenire din concediul ptr crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revenire din concediul ptr crestere copil

un tatic a stat 2 ani in crestere si ingrijire copil. Aceasta a facut 2 ani pe 19.08.2009. Salariatul a depus la registratura cerere de reincepere activitate, dar conducerea, pentru ca era in concediu in strainatate, a aprobat-o in data de 09.09.2009.Intrebarile mele sunt:
1. Inceperea activitatii este cu data de 19.08.2009? Pot elibera aceasta decizia cu data de azi?
2. Pentru perioada 19.08.2009-09.09.2009 sa ii spun salariatului sa isi faca CFS ptr ca stat acasa in aceasta perioada, neavand hotararea conducerii?
decizia trebuie facuta cu data la care salariatul a incetat concediul pt crestere copil.
nu e vina d-lui ca , conducerea a fost in concediu, asa incat nu i puteti solicita sa si ia concediu fara salar
Salariatul trebuia sa inceapa activitatea fara o alta formalitate (cerere). Departamentul resurse umane emite decizie de incetare a suspendarii contractului de munca si reluarea activitatii de la data la care, legal, inceteaza suspendare.
Dupa cum explicati si daca salariatul nu a prestat activitate, acum este nevoie de un mic conpromis (desi salariatul nu are vine si nu este obligat sa-l accepte): salariatul isi reia prin decizie activitatea la data de 19.08 dar solicita concediu fara plata pana la data de 09.09.
Contractul individual de munca fiind suspendat legal, nu trebuia indeplinita nicio alta formalitate, angajatorul trebuia sa ia act de faptul ca suspendarea acestuia a incetat de drept la data cand copilul a implinit 2 ani.
1. Daca salariatul nu a lucrat intre 20.08 si pana la 09.09 atunci poate face o cerere de CFP.
2. Chiar toata conducerea a fost plecata in strainatate? Cine a ramas in unitate sa urmareasca bunul mers al ei putea sa sune la telefon conducerea si sa aiba un aviz verbal.
3. Da, puteti sa faceti astazi o decizie cu efect retroactiv (20.08.2009)
eujad a scris:

un tatic a stat 2 ani in crestere si ingrijire copil. Aceasta a facut 2 ani pe 19.08.2009. Salariatul a depus la registratura cerere de reincepere activitate, dar conducerea, pentru ca era in concediu in strainatate, a aprobat-o in data de 09.09.2009.Intrebarile mele sunt:
1. Inceperea activitatii este cu data de 19.08.2009? Pot elibera aceasta decizia cu data de azi?
2. Pentru perioada 19.08.2009-09.09.2009 sa ii spun salariatului sa isi faca CFS ptr ca stat acasa in aceasta perioada, neavand hotararea conducerii?

Puteti emite aceasta decizie cu cel mult 5 zile inainte de data depunerii la ITM chiar daca are efect retroactiv.
De exemplu, decizia nr.01/14.09.2009 ... ... art.1 Incepand cu data de 20.08.2009 inceteaza suspendarea c.i.m. al salariatului .... etc.
Cornel Vasile, Consilier juridic