Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reluarea activitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reluarea activitate

daca un salariat a fost in crestere si ingrijire copil , iar in data de 19.08.2009 copil implineste 2 ani, face cerere de reicepere activitate. Incepand cu data de 19.08 sau 20.08? Daca societateanu mai are nevoie de el cum procedez? Pot ca in momentul in care face cererea de reincepere activitate sa faca si cerere de CFS? exista alte variante?
INcepand cu 20.08.
puteti desfiinta postul si ii dati instiintare de preaviz.
Se poate face si cerere de concediu fara salariu , dar nu cred ca ii convine salariatei respective ... Mai bine ii desfiintati postul , ii dati instiintare de preaviz - 20 zile lucratoare , astfel incat salariata sa beneficieze de somaj.
Salariata va incepe activitatea din ziua urmatoare datei in care copilul a implinit varsta de 2 ani, adica din 20 august.
Daca nu mai aveti nevoie de aceea salariata trebuie sa desfintati postul respectiv, sa notificati salariata despre acest fapt si sa-i acordati un preaviz de 20 de zile lucratoare. CIM va inceta in baza art 65 alin 1 din codul muncii, iar salariata va beneficia de somaj.