avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1982 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Suspendare art. 51 lit. a
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Suspendare art. 51 lit. a

HeLP ME !



Am fost sa iau de la ITM un carnet de munca si insp. mi-a spus ca trebuie sa ii aduc tot ce am dupa luna iulie 2009 pt acea persoana .

Descriere situatie :
Angajata a nascut in 13.05.2009 primul copil , mi-a adus C. Medical pana in 19.07.2009 apoi in 14.09.2009(septembrie) mi-a adus cerere in care imi cerea ca sa ii acord concediul de crestere copil incepand cu 19.07.2009 (iulie). Am facut decizie cu 14.09.2009 am anexat in spate cererea ei care facea referire la 19.07.2009 si a fost decizia acceptata de ITM fara probleme.

Cand am intrebat-o de ce asa tarziu cererea , mi-a zis ca i-au zis de la primarie ca pana nu depune si e acceptat dosarul la ei , ea nu poate intra in suspendare .

Acum problema e ca eu nu stiu cum trebuia sa o trec pe ea in statul de plata in perioada 19.07.2009------14.09.2009.
Mentionez ca in 14.09.2009 i-am suspendat contractul in baza art. 51 lit. a .





Multumesc anticipat pt orice idee sau sfat ,
M.
Cel mai recent răspuns: Mariralu , utilizator 13:08, 6 Iulie 2011
Decizia de incetare cred ca trebuia sa o intocmiti in 14.09.2009 cu incepere din 19.07.2009.
Asta cred ca trebuie sa corectati.
Curios este faptul ca au acceptat dosarul fara copie dupa cerere si decizia de suspendare.Practic angajata a pierdut aceasta perioada indemnizatia.
Ultima modificare: Vineri, 1 Iulie 2011
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Curios e ca am luat legatura cu ea si i-au dat banii retroactiv .
Decizia de suspendare nu mi-au primit-o asa cum ati spus Dvs. imi amintesc ca s-au legat de cele 5 zile pt depunere acte si m-au pus sa o refac si asa am ajuns la decizia din data 17.09.2009 suspendare cu 14.09.2009 .
Acum am fost sa imi dea cartea Itm-ul si insp . mi-a zis sa refac suspendarea cu termenul de 20.07.2009 cand ar fi intrat normal in suspendare , motivand ca daca o lasa pe cea care am depus-o eu, atunci o va trece pe salariata in concediu fara plata pe perioada 20.07-14.09.2009.

Asadar eu am rezolvat pb , dar cu mari semne de intrebare :))

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revenire din concediul ptr crestere copil eujad eujad un tatic a stat 2 ani in crestere si ingrijire copil. Aceasta a facut 2 ani pe 19.08.2009. Salariatul a depus la registratura cerere de reincepere activitate, ... (vezi toată discuția)
Completarea cartii de munca Zita P. Zita P. Am o angajata care a avut CIM suspendat pt concediu de ing.copil.2 ani pana la data de 01.01.2010 . Intre timp a mai nascut un copil si a facut cerere de ... (vezi toată discuția)
Cum se prelungeste suspendarea cm pentru a-l 2 lea copil? alexandradian_a@yahoo.com alexandradian_a@yahoo.com Buna ziua, ce decizie trebuie sa fac pt a ma reincadra, CM fiind suspendata din 14.03.08 pt crestere copil, si urmatoarea decizie cu art 51 lit a, cu ce ... (vezi toată discuția)