avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum poate fi respins un martor ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum poate fi respins un martor ?

In ce conditii si cum se procedeaza daca cineva cu care esti "in dusmanie" vine sa depuna marturie?
As aprecia nu numai "un citat" din textul legii ci si "modul de procedura" ...
Va multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: Marius Bote , Practician in insolventa 22:25, 20 Septembrie 2010
avocatul dvs stie cum sa puna problema.
declarati instantei ca martorul va e dusman si rugati respingerea lui.
Buna seara.
Printre persoanele care nu pot fi ascultate ca martori,prevazute la art.189 C.de proc.civ..nu sunt prevazute si aceste persoane,care ar putea fi suspectate de dusmanie sau ,,vrasmasie ".
Motivul acesta de recuzare/contestare, se aplica doar pentru judecatori, procurori si grefieri, conform art.27 din cod.
Pentru martori,exista garantia obiectivitatii celor afirmate prin depunerea juramantului inainte de ascultare .
Mai exista totusi si solutia recomandata de dna avocat Vasilescu
Marius Bote .
Ultima modificare: Luni, 20 Septembrie 2010
Marius Bote, Practician in insolventa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Martorii in proces szabo doinita doina szabo doinita doina as dori sa aduc in fata instantei 2 martori care sint mama si fiu si care nu sint rude cu decedatul bunic al meu care a fost condamnat politic si nici cu ... (vezi toată discuția)
Intrebari pt martorii cris_deo cris_deo buna seara. daca partea adversa intr-un proces de divort are angajat avocat iar eu nu am bani sa-mi angajez unul iar amandoua partile am propus cate doi ... (vezi toată discuția)
Martor stefan69 stefan69 buna seara ! La prima infatisare de divort,reclamanta s-a prezentat cu un martor ,cu care ,eu parat am fost de acord .S-a hotarat audierea martorului la ... (vezi toată discuția)