Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum poate fi respins un martor ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum poate fi respins un martor ?

In ce conditii si cum se procedeaza daca cineva cu care esti "in dusmanie" vine sa depuna marturie?
As aprecia nu numai "un citat" din textul legii ci si "modul de procedura" ...
Va multumesc anticipat !
avocatul dvs stie cum sa puna problema.
declarati instantei ca martorul va e dusman si rugati respingerea lui.
Buna seara.
Printre persoanele care nu pot fi ascultate ca martori,prevazute la art.189 C.de proc.civ..nu sunt prevazute si aceste persoane,care ar putea fi suspectate de dusmanie sau ,,vrasmasie ".
Motivul acesta de recuzare/contestare, se aplica doar pentru judecatori, procurori si grefieri, conform art.27 din cod.
Pentru martori,exista garantia obiectivitatii celor afirmate prin depunerea juramantului inainte de ascultare .
Mai exista totusi si solutia recomandata de dna avocat Vasilescu
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa