avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul familiei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul familiei

in afara de actiune de divort ce am mai putea face in cazul in care mama abandoneaza familia ?
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 00:28, 24 Septembrie 2010
Cum pot face acest lucru ?
Pentru a formula cerere de ordonanta presedintiala,trebuie sa existe un motiv urgent(caracterul de urgenta) care a sa justifice incredintarea minorului pana la la pronuntarea in sentinta de divort(caracterul de vremelnicie),cu privire la cererea accesorie de incredintare din actea actiune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna! dragutzacriss dragutzacriss Cunosc un cuplu casatorit de 12 ani, iar acum ea a luat fetita fara ca el sa stie si a plecat la mama ei cu toate hainele si cu cateva bunuri, si in plus plus ... (vezi toată discuția)
Am o problema in legatura cu divortul gynutza_sweet gynutza_sweet sunt casatorita si am o fetita in varsta de 2 ani,nu ma mai inteleg cu sotul si il banuiesc de adulter. nu stiu ce sa fac,daca plec de la el si iau fetita cu ... (vezi toată discuția)
Intretinere minor ivanflorentina50 ivanflorentina50 cum pot sa obtin si eu sau sa formulez o cerere de ordonanta presedentiala pentru a obliga la plata intretinerii unui minor (vezi toată discuția)