Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurarea obligatorie
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurarea obligatorie

asigurarea imobil este obligatorie la persoane juridice ?
DA ..
multumesc , aveti o lege ceva .
alexadutu a scris:

asigurarea imobil este obligatorie la persoane juridice ?

Atentie la termeni: este vorba de locuinta si nu de imobil in gereral;

Lege nr. 260/2008 privind asigurarea obligatorie a locuintelor
impotriva cutremurelor, alunecarilor de teren sau inundatiilor
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 757 din 10/11/2008
Capitolul I - Dispozitii generale
Art. 1
Prezenta lege reglementeaza:
a) conditiile asigurarii obligatorii a locuintelor aflate in
proprietatea persoanelor fizice sau juridice;
b) raporturile dintre asigurat si asigurator, precum si
drepturile si obligatiile fiecarei parti la contractul de
asigurare obligatorie a locuintelor;
c) constituirea, atributiile, organizarea si functionarea
Poolului de Asigurare impotriva Dezastrelor Naturale.

Art. 2
In intelesul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos
au urmatoarele semnificatii:
a) locuinta, locuinta sociala, locuinta de serviciu, locuinta
de interventie, locuinta de necesitate, locuinta de protocol,
casa de vacanta - au intelesurile prevazute la art.2 din Legea
locuintei nr. 114/1996, republicata, cu modificarile si
completarile ulterioare; in cazul locuintelor situate in
condominii, prin locuinta se intelege atât spatiile aflate in
proprietate exclusiva, cât si cota-parte din coproprietatea
indiviza asupra spatiilor si a elementelor de constructii
comune;
Absolut toate cladirile trebuiesc asigurate. Asigurarea o puteti face la firmele de asigurare care fac parte din PAID.
Adrian.Tudor a scris:

Absolut toate cladirile trebuiesc asigurate. Asigurarea o puteti face la firmele de asigurare care fac parte din PAID.

Am intrebat la CSA si mi-au raspuns ca atat cladirea Ateneul Roman cat si cea a Garii de Nord, nu vor fi asigurate obligatoriu cu PAD.
Mai mult, mi-au furnizat si o adresa pentru a ma convinge ca nu se gaseste nicaieri in lege decat termenul LOCUINTA (nu si cladire in general)
[ link extern ]
....si probabil sa nu mai fac asemenea intrebari/afirmatii :(
nucu$, utilizator