avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prescriere pedeapsa pentru inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prescriere pedeapsa pentru inselaciune

Buna,as vrea sa stiu care este termenul de prescriere a unei pedepse de 3 ani inchisoare,pentru inselaciune.Fapta a fost savarsita in anul 2005 iar sentinta a fost data in 2010 si prejudiciul este de 2900 de euro.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:42, 22 Septembrie 2010
Art.126. – Termenele de prescriptie a executãrii pedepsei pentru persoana fizicã sunt:

Termenele de prescriptie a executarii pedepsei sunt:

a) 20 de ani, când pedeapsa care urmeaza a fi executata este detentiunea pe viata sau închisoarea mai mare de 15 ani;

b) 5 ani, plus durata pedepsei ce urmeaza a fi executata, dar nu mai mult de 15 ani, în cazul celorlalte pedepse cu închisoarea;

c) 3 ani, în cazul când pedeapsa este amenda.


Conform art.126c.pen,in cazul dvs. termenul de prescriptie a executarii pedepsei pentru condamnarea de 3 ani pentru inselaciune,va fi conform prevederilor de la lit.b de 5 ani plus durata durata pedepsei ce urmeaza a fi executata.
Termenul incepe sa curga de la data la care a ramas definitiva hotararea de condamnare.
deci peste 8 ani...........dupa care ce trebuie facut?
Calculul se face de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare,deci este vorva despre anul 2018.
Problema este a dvs ,ce doriti sa faceti dupa aceea
iar daca se ajunge la data respectiva din 2018,trebuie deschis un proces pentru prescriere sau se prescrie de la sine???

Alte discuții în legătură

Prescrierea executarii pedepsei iuly1965 iuly1965 Buna ziua...in luna noiembrie 2005 am fost condamnat prin hotarare definitiva in baza art.215 al.1 si 2 CP cu aplicarea art.41 al 2 CP la 10 ani inchisoare.Ma ... (vezi toată discuția)
Prescriere laubalaur13 laubalaur13 am un prieten care in 2001 a fost condamnat in lipsa la o pedeapsa de 7ani ptr infractiuni economice. dupa cati ani poate beneficia de prescriere daca nu a ... (vezi toată discuția)
Prescriere forface94 forface94 Am o intrebare la o condamnare de 5 ani pentru inselaciune dupa vechiul cod. In cat timp se prescrie dupa actualul cod? Si sa poate face contestatie la ... (vezi toată discuția)