Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prescriere pedeapsa pentru inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prescriere pedeapsa pentru inselaciune

Buna,as vrea sa stiu care este termenul de prescriere a unei pedepse de 3 ani inchisoare,pentru inselaciune.Fapta a fost savarsita in anul 2005 iar sentinta a fost data in 2010 si prejudiciul este de 2900 de euro.Va multumesc.
Art.126. – Termenele de prescriptie a executãrii pedepsei pentru persoana fizicã sunt:

Termenele de prescriptie a executarii pedepsei sunt:

a) 20 de ani, când pedeapsa care urmeaza a fi executata este detentiunea pe viata sau închisoarea mai mare de 15 ani;

b) 5 ani, plus durata pedepsei ce urmeaza a fi executata, dar nu mai mult de 15 ani, în cazul celorlalte pedepse cu închisoarea;

c) 3 ani, în cazul când pedeapsa este amenda.

Conform art.126c.pen,in cazul dvs. termenul de prescriptie a executarii pedepsei pentru condamnarea de 3 ani pentru inselaciune,va fi conform prevederilor de la lit.b de 5 ani plus durata durata pedepsei ce urmeaza a fi executata.
Termenul incepe sa curga de la data la care a ramas definitiva hotararea de condamnare.
deci peste 8 ani...........dupa care ce trebuie facut?
Calculul se face de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare,deci este vorva despre anul 2018.
Problema este a dvs ,ce doriti sa faceti dupa aceea
iar daca se ajunge la data respectiva din 2018,trebuie deschis un proces pentru prescriere sau se prescrie de la sine???