avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescrierea executarii pedepsei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescrierea executarii pedepsei

Buna ziua...in luna noiembrie 2005 am fost condamnat prin hotarare definitiva in baza art.215 al.1 si 2 CP cu aplicarea art.41 al 2 CP la 10 ani inchisoare.Ma intereseaza cand se prescrie executarea pedepsei pentru a ma putea intoarce in tara.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 15:20, 25 Septembrie 2010
Potrivit art. 126. alin. 1 C. pen., termenele de prescriptie a executarii pedepsei pentru persoana fizica sunt:
a) 20 de ani, cand pedeapsa care urmeaza a fi executata este detentiunea pe viata sau inchisoarea mai mare de 15 ani;
b) 5 ani, plus durata pedepsei ce urmeaza a fi executata, dar nu mai mult de 15 ani, in cazul celorlalte pedepse cu inchisoarea;
c) 3 ani, in cazul cand pedeapsa este amenda.

Aveti de asteptat 15 ani...daca nu cumva se va intrerupe termenul...

avocat Claudiu Lascoschi
Termenul de prescriptie a executarii pedepsei in cazul dvs. este de 15 ani de la data cand hotararea de condamnare a ramas definitiva ( 5 ani plus durata pedepsei aplicate=15 ani).;)
Si eu as face pariu ca termenul se va intrerupe si durata va fi mai mare...
Poate ca ar fi mai bine sa se predea...si sa fie liberat cand va executa fractia de pedeapsa pentru liberarea conditionata...

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriere pedeapsa pentru inselaciune costel1227 costel1227 Buna,as vrea sa stiu care este termenul de prescriere a unei pedepse de 3 ani inchisoare,pentru inselaciune.Fapta a fost savarsita in anul 2005 iar sentinta a ... (vezi toată discuția)
Prescriere executare pedeapsa jonuss jonuss vreau sa va intreb daca o fapta savarsita in anul 2001 iunie-iulie,sa soldat cu o condamnare de 4 ani cu executare,cand se prescrie aceasta pedeapsa si cum ... (vezi toată discuția)
Prescrierea faptei laubalaur13 laubalaur13 daca am fost condamnat definitif in sept 2000 la 7 ani de inchisoare ptr infractiuni economice, cand intervine prescrierea faptei , tinand cont de faptul ca nu ... (vezi toată discuția)