Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescrierea executarii pedepsei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescrierea executarii pedepsei

Buna ziua...in luna noiembrie 2005 am fost condamnat prin hotarare definitiva in baza art.215 al.1 si 2 CP cu aplicarea art.41 al 2 CP la 10 ani inchisoare.Ma intereseaza cand se prescrie executarea pedepsei pentru a ma putea intoarce in tara.Va multumesc
Potrivit art. 126. alin. 1 C. pen., termenele de prescriptie a executarii pedepsei pentru persoana fizica sunt:
a) 20 de ani, cand pedeapsa care urmeaza a fi executata este detentiunea pe viata sau inchisoarea mai mare de 15 ani;
b) 5 ani, plus durata pedepsei ce urmeaza a fi executata, dar nu mai mult de 15 ani, in cazul celorlalte pedepse cu inchisoarea;
c) 3 ani, in cazul cand pedeapsa este amenda.

Aveti de asteptat 15 ani...daca nu cumva se va intrerupe termenul...

avocat Claudiu Lascoschi
Termenul de prescriptie a executarii pedepsei in cazul dvs. este de 15 ani de la data cand hotararea de condamnare a ramas definitiva ( 5 ani plus durata pedepsei aplicate=15 ani).;)
Si eu as face pariu ca termenul se va intrerupe si durata va fi mai mare...
Poate ca ar fi mai bine sa se predea...si sa fie liberat cand va executa fractia de pedeapsa pentru liberarea conditionata...

avocat Claudiu Lascoschi