avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prescriere pedeapsa pentru inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prescriere pedeapsa pentru inselaciune

Buna,as vrea sa stiu care este termenul de prescriere a unei pedepse de 3 ani inchisoare,pentru inselaciune.Fapta a fost savarsita in anul 2005 iar sentinta a fost data in 2010 si prejudiciul este de 2900 de euro.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:42, 22 Septembrie 2010
Dom`le in 2018 puteti iesi in fata tuturor sa recunoasteti fapta sa le ziceti orice ca v-ati ascuns intentionat ca nu ati vrut sa platiti sau sa faceti inchisoare fara sa va mai poata obliga la plata,pedeapsa sau la orice altceva.Nu este nevoie de alte procese sau proceduri sa le urmati pentru ca pedeaspa se suspenda automat din partea legii prin acest calcul.Deci aveti mare grija pana in 2018 de politie sa nu va prinda ca sa nu stati 8 ani acolo.
Va multumesc fff mult pentru lamuriri!!!
Eu nu va cotez cu sanse pana in 2018.
Mai bine scapati de stres si va predati daca nu mai puteti declara apel sau recurs.
Termenul de prescriptie se poate intrerupe si aceasta ar insemna ca veti depasi anul 2018...
Adica termenul va curge din nou...incepand de la un alt moment dat...

avocat Claudiu Lascoschi
Atitudinea condamnatului il priveste personal,iar riscurile pe care si le asuma sunt numai ale sale.
Totusi, exista un foarte lung timp de gandire
Daca face probleme si el aduce interpolul sansele lui de a iesi pe liberare conditionata vor fi foarte reduse...
Adica va iesi probabil pe liberare conditionata dar mai tarziu si daca mai poate reiterea cererea...

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescrierea executarii pedepsei iuly1965 iuly1965 Buna ziua...in luna noiembrie 2005 am fost condamnat prin hotarare definitiva in baza art.215 al.1 si 2 CP cu aplicarea art.41 al 2 CP la 10 ani inchisoare.Ma ... (vezi toată discuția)
Prescriere laubalaur13 laubalaur13 am un prieten care in 2001 a fost condamnat in lipsa la o pedeapsa de 7ani ptr infractiuni economice. dupa cati ani poate beneficia de prescriere daca nu a ... (vezi toată discuția)
Prescriere forface94 forface94 Am o intrebare la o condamnare de 5 ani pentru inselaciune dupa vechiul cod. In cat timp se prescrie dupa actualul cod? Si sa poate face contestatie la ... (vezi toată discuția)