Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Dupa o cerere de oferta se poate o achizitie directa?
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Dupa o cerere de oferta se poate o achizitie directa?

Am avut o "cerere de oferta" pentru mai multe produse dintr-o anumita categorie care au acelasi cod CPV pe mai multe loturi. La procedura respectiva nu au fost castigate toate loturile (fie nu au fost ofertate , fie au depasit valoarea estimata).
Acum cei care au solicitat produsele respective au facut un nou referat pentru cateva din produsele din loturile necastigate, valoarea lor fiind sub 15000 euro. Pot sa achizitionez direct din SEAP fara sa mai fac o "cerere de oferta"?
Daca valoarea totala a tuturor (scuzati pleonasmul)achizitiilor cu acelasi CPV din anul curent depaseste 15.000 euro, nu mai puteti face achizitie directa.
Va multumesc pentru aspuns . Intre timp am intrebat si la ANRMAP si mi-au raspus ca trebuie sa merg pe aceeasi procedura, nu pot face achizitie directa.