Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Achizitia directa este sau nu divizare contract?
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Achizitia directa este sau nu divizare contract?

cumparare directa studiu fezabilitate -obiectiv de investitii "1"-29.000 euro
cumparare directa studiu fezabilitate- obiectiv de investitii "2"-29.000 euro
In PAAP sunt inserate distinct-intru sub incidenta art.23 din OUG?
Cu alte cuvinte pot face cumparare directa pe acelasi CPV/grupa/clasa/diviziune dar obiective diferite?
Multumesc
In PAAP se pot insera distinct achizitii cu acelasi obiect dar obiectiv distinct, dar daca valoarea lor adunata depaseste pragurile, trebuie organizata procedura. Exista o notificare ANRMAP prin care in acest caz trebuie facuta procedura distincta pentru fiecare (sau pe loturi), cu inserarea in SEAP a unei note justificative, de ce nu se face achizitie directa.
Imi puteti spune nr.sau data data ordinului?
Mjltumesc.
Astept si alte opinii.
Ma intreb daca era pragul vechi de 15.000 de euro, si atunci erau tot asa la limita amandoua SF-urile.
Parerea mea este ca daca se cuprind la procedura de cerere de oferta, adica daca se fac publice, amandoua se vor face la pretul de achizitie de directa, respectiv 30.000 de euro.

Pe de alta parte, se poate face si achizitie directa daca obiectivele sunt diferite, sper ca punctul de vedere al ANRMAP sa poata fii un contraargument la cele verificate de Curtea de Conturi, tinand cont ca in ultima vreme ANRMAP nu isi mai asuma mai nimic.
Cazul celor doua SF-URI este ipotetic.
Fondul problemei este cel referitor la achizitia directa in exemplul prezentat.
Multumesc
Astept si alte opinii.
Vedeti notificarea ANRMAP din 22 februarie 2012 de pe site-ul lor