Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA sistem real
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA sistem real

Buna ziua,

Sunt PFA in sistem real, prestez activitati de consultanta in afaceri pentru o societate din Spania, activitatea se desfasora la sediul meu respectiv in romania cine trebuie sa achite aceste contributii? pot sa platesc eu pentru ei acest lucru este mai dificil. O alta intrebare eu incasez un venit lunar de 5000 lei cat trebuie efectiv sa virez catre cas, somaj si pensii avand in vedere ca trebuie sa platesc si impozitul pe venit. Va rog foarte mult sa-mi raspundeti!
Multumesc mult.
Legea 19/2000

Art. 5. - (1) În sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
IV. persoanele care se află în una dintre situaţiile următoare:
d) persoane autorizate să desfăşoare activităţi independente

"Art. 6 – (1) Persoanele prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. IV şi V care au cel puţin vârsta de 18 ani sunt obligate să se asigure pe baza declaraţiei de asigurare. Declaraţia de asigurare se depune în termen de 30 de zile de la data încadrării în situaţia respectivă la casa teritorială de pensii din raza de domiciliu sau de reşedinţă. Venitul lunar asigurat este cel stabilit prin declaraţia de asigurare.

Legea 95/2006

Art. 257. - (1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 213 alin. (1).
(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6,5%, care se aplica asupra:
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar