Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... tranzactie la partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

tranzactie la partaj

Buna seara.Va rog am nevoie de un raspuns avizat.Am divortat si am ajuns la partaj cu fostul.Dupa lungi discutii am ajuns la o tranzactie.Eu am imobilul in care am locuit impreuna si care a fost al parintilor mei, pot dovedi cu acte acest lucru,iar el cere jumatate din acest imobil.Tranzactia noastra suna in felul urmator:eu raman cu imobilul,care a fost pe numele tatalui meu,apoi trecut pe numele mamei dupa decesul tatalui si care mi l-a trecut mie pe nume,eu fiind casatorit,automat a devenit bun comun,iar ei urmeaza sa-i dau o suma de bani si sa-i preiau creditul urias pe care il are intr-o banca.El a dat o declaratie si la notar cum ca renunta la orice pretentie si ca nu a contribuit cu nimic la acest apartament,apoi s-a razgandit.Va rog sa-mi spuneti urgent:declaratia data in fata notarului nu are nicio valoare? Si daca redactez eu o tranzactie,neavand studii in domeniu,si apoi o semnam in fata judecatorului,acesta o va lua in considerare daca nu cuprinde termenii specifici? Cum trebuie sa procedez,pentru ca ma gandesc sa renunt la avocatul pe care il am pentru ca si asa nu a facut nimic pentru acest proces si acum la tranzactie imi cere 6.000 roni,asta dupa ce i-am platit pana acum onorariul din contractul de asistenta de 2.500 roni.Va rog dati-mi un raspuns...Imi trebuie urgent pentru ca maine am termen...Va rog!!!!!!
Ati luat deja un termen pentru incheierea unei tranzactii?
Declaratia notariala este ulterioara divortului?

E o amestecatura de "el" si "ea" prin text ca mi-e cam greu sa-l descifrez...
Cand spuneti "partaj cu fostul", gandesc ca sunteti "ea".
Cand spuneti "eu fiind casatorit" am deja un dubiu
si cand spuneti "ei ..sa-i dau o sulta" deja m-ati bagat in ceata...
romascanu, moderator
Scuze:">...sunt o "ea",iar partajul il am cu un "el".Da,declaratia notariala este ulterioara divortului.Este valabila in acest proces de partaj?

Doamna ,daca dvs puteti face dovada ca acel apartament a fost dat ca zestre de la parinti sau cadou ,atunci puteti avea toate sansele de al castiga. Daca nu aveti dovezi solide atunci e mai buna o tranzactie,insa cu siguranta aveti nevoie de inca un termen(daca nu ati cerut termen pt. tranzactie o puteti face la termenul de maine).Daca nu vreti sa mai luati aparator poate unul dintre noi pe acest forum va poate ajuta in redactarea acelei tranzactie in termenii prevezuti de lege(numai pt a intocmi acea tranzactie).
Va doresc bafta pt. maine.
Etna a scris:

[...] atunci puteti avea toate sansele de al castiga [...]
#-o

Sa ne tineti la curent, doamna. Intr-adevar, postul dv. era dificil de citit si greu de inteles... Data viitoare sa cereti un sfat mai din timp, e dificila asa, pe ultima suta de metri...
Oricum, nu ineteleg ce tranzactie e atat de dificila sa mertite la noi in tara 6 000 lei... si nu inteleg nici motivul pentru care ajungeti la tranzactie, odata ce aveti declaratia fostului ca nu a contruibuit...

Cateva detalii, daca n-ati terminat procesul si mai aveti inca nevoie de sfaturi: cum a ajuns apartamentul in proprietatea dv.? Vanzare-cumparare, donatie, mostenire???
Va multumesc frumos pentru ca vreti sa ma ajutati.Da mi-as dori sa ma puteti ajuta sa redactez aceasta tranzactie in termeni legali si de specialitate.Dar pentru asta trebuie sa va dau mai multe amanunte.In primul rand astazi am obtinut un termen,ceea ce inteleg ca este foarte bine.Ca amanunte suplimentare va pot spune ca:Pentru a cumpara apartamentul in care am locuit eu si fostul am vandut apartamentul in care am locuit de cand m-am nascut.Acesta era pe numele mamei.Am mai vandut o garsoniera a unchiului meu si cu acesti bani cumulati am reusit sa cumpar apartamentul in care locuiesc in momentul de fata .La data respectiva eram casatorita cu fostul si in actele de proprietate scrie asa:Proprietara (eu) casatorita cu (el),deci din acel moment apartamentul a devenit bun comun. Sotul meu a locuit in acest apartament doar doua luni ca apoi ne-am despartit.Atunci cand eram casatoriti fostul sot a facut un imprumut bancar in valoare de 12 mii euro,pentru casa.Am ajuns la o concluzie cu el in felul urmator:eu sa-i dau o sulta lui in valoare de 150 milioane lei vechi in timp de 8 ani si sa preiau creditul bancar pe numele meu.Deci tranzactia trebuie sa contina acesti bani si creditul in ea.Si cu asta sper sa scap pentru totdeauna de el.V-as multumi din suflet daca m-ati ajuta sa redactez aceasta tranzactie.