Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... conducere fara permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

conducere fara permis

buna ziua
am si o intrebare cu privire la pedepsele care se aplica celor ce nu isi vad de treaba lor:acum 4 ani am fost prins de organele de politie langa o masina pe care o cumparasem in aceeasi zi ,motorul nu functiona masina era parcat eu nici nu ma aflam la volanul acelei masini,problema e ca cel ce mi-a vandut masina a luat nr de inmatriculare in italia pt radiere eu am cumparat alte nr de romania cu scopul de a inmatricula vehiculul pe nr acelea grav e ca le-am si montat pe masina iar politistii cand au verificat numerele nu corespundea8u cu marca masinii .in fine mi-au facut dosar penal si acum trebuie sa ma prezint in instanta incadrarea juridica au facut-o si conducere fara permis a unuivehicul; fara numere si cu numere false.intrebarea mea este ce pedeapsa voi primi?????????????:((
o pedeapsa cu inchisoarea si daca nu aveti antecedente penale, va va fi suspendata executarea acesteia.
avocat Cristina Popescu
Nu cred ca sunteti chiar atat de nevinovat pe cat dorit sa pareti,dar...

1.conducerea fara permis ser sanctioneaza cu inchisrae de la 1 an la 5 ani(art.86 din OUG nr.195/2002).
2.punerea in circulatie a unui autovehicul cu numar de inmatirculare fals-inchisoarea de la 1 an la 5 ani.-cu aplicare art.33 lit a c.pen-concurs ideal de infractiuni

In aceasta situatie,daca veti coopera cu organele de urmarire penala si cu instanta de judecata,daca nu mai aveti antecedente penale,in functie de alte circumstante personale,sanctiunea dvs ar putea fi suspendarea executarii pedepsei,conf.art.81 c.pen.
am colaborat cu organele de urmarire penala ,nu am antecedente penale,fapta s-a intamplat acum 4 ani si abia acum am procesul de atunci m-am si insurat
Si sotia nu stie ...
Daca cumva uita judecatorul sa suspende pedeapsa si va aplica inchisoare cu executare ?
In concursul de infractiuni se aplica pedeapsa cea mai grea la care se poate adauga un spor .
sotia bineinteles ca stie si nu inteleg `````In concursul de infractiuni se aplica pedeapsa cea mai grea la care se poate adauga un spor ````` ???