Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... am nevoie de ajutor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

am nevoie de ajutor

am facut contestatie la procesul lor initial am cistigat dar au facut recurs si acolo au cistigat ei de la 100 lei vor sa le dau 3200ron acum am primit instiintare ca ma da in judecata ptr partaj sa-mi ia partea mea de casa se poate asa ceva? ptr 3200 sa-mi ia casa?pot ei sa faca partaj fara acordul sotului meu va rog sa-mi spuneti daca stiti?????????
Trebuie sa ne dati mai multe detalii.
Ce proces? Al cui? pentru ce?
Partaj al ce?
Iacomi,
Baga personajele pe roluri si explica legat. Asa vei primi un raspuns cat mai bun.
Iacomi a scris:

pot ei sa faca partaj fara acordul sotului meu va rog sa-mi spuneti daca stiti?????????

Creditorii pot intenta orice actiune a debitorului, cu exceptia celor exclusiv personale, deci si partajul.
Raspunsul este afirmativ, un creditor poate solicita instantei partajul bunurilor unui debitor, fara acordul acestuia.
Ei isi iau 3.200, restul va ramane dvs. Doar ca e posibil sa porneasca licitatia de la 3.200 si sa liciteze cineva 3.201 ...
Dati banii, faceti un efort, un credit, ceva...

Bine, asteptati sa se termine procesul, chiar dc au facut recurs nu inseamna ca vor castiga...asteptati sa ramana hotararea jud. def. si irevoc. apoi dati-le banii amiabil, sa nu va execute silit.

Succes!
~ Conținut șters la cerere ~