Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... infiere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

infiere

Povestea mea este putin mai complicata.Fiul meu nascut inainte de casatorie si diagnosticat cu autism si oligofrenie a fost infiiat de parintii mei cind avea 7 ani.Acum are 33.A crescut intre cele doua familii.Parintii,sotul si cei doi copii ai nostrii.Stie ca eu sint mami,mamaie e mamaie,tati e tati.Intre timp parintii mei au decedat,iar el a ramas in grija sorei mele si a unei femei platite.Eu locuiesc de 7 ani in USA. si as dori sa-l pot lua la mine.Ce sanse am ca sa-mi devina din nou fiu,pt.ca acum el este fratele meu.Ce pista pot urma?Multumesc mult!
din pacate nu exista nici o cale.
poti sa-i faci chemare sau sa soliciti reintregirea familiei.
Adoptia dintre frati este interzisa. (art. 8, alin 1 din legea nr. 273/2004 privind regimul juridic al adoptiei)
cher, utilizator
Daca se poate demonstra ca sint mama biologica,iar adoptia se face in interesul celui infiiat , (tinind cont ca este handicapat pshic) ce impedimente ar fi? o cerere de reintregire a familiei in cazul in care el ramine fratele meu,dureaza intre 8-10 ani,iar o chemare presupune doar o vizita.Ce pierde statul roman?Scuteste plata unor pensii.(are pensie de handicap ,urmas si insotitor)multumesc