avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale afiºare firma concurenta pe site
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

afiºare firma concurenta pe site

O zi bună tuturor!
Am următoarea problemă: intenţionez să fac un site în care apar numele firmei "X" şi al firmei "Y" (concurente) în context spunându-se că produsul "xx" al firmei X este asemănător cu produsul "yy" al firmei Y, care este cel mai bun / lider de piaţă (i se recunoc calităţile, supremaţia pe piaţă), dar că "xx" este mai ieftin. La folosirea numelui produsului sau al firmei lider folosesc şi simbolul de marcă înregistrată ®.
Aş încălca prin afirmaţii de acest fel vreo reglementare (internă sau internaţională) ?
Eu înclin să cred că nu dar mi s-a spus că s-ar putea.
Poate cineva să mă ajute să ies din dilema asta ?!
Mulţumesc mult.
Vasile
Cel mai recent răspuns: Vasile_N , utilizator 22:13, 23 Decembrie 2007
Legea nu interzice publicitatea comparativa, dar conditiile sunt destul de restrictive. Daca faci referire la o marca cunoscuta, oricand detinatorul marcii te poate acuza ca profiti "in mod incorect" de renumele marci.

Art. 8. - Publicitatea comparativă este interzisă dacă:
a) comparaţia este înşelătoare, potrivit prevederilor art. 4 lit. b) şi ale art. 7;
b) se compară bunuri sau servicii având scopuri sau destinaţii diferite;
c) nu se compară, în mod obiectiv, una sau mai multe caracteristici esenţiale, relevante, verificabile şi reprezentative - între care poate fi inclus şi preţul - ale unor bunuri sau servicii;
d) se creează confuzie pe piaţă între cel care îşi face publicitate şi un concurent sau între mărcile de comerţ, denumirile comerciale sau alte semne distinctive, bunuri sau servicii ale celui care îşi face publicitate şi cele aparţinând unui concurent;
e) se discreditează sau se denigrează mărcile de comerţ, denumirile comerciale, alte semne distinctive, bunuri, servicii sau situaţia materială a unui concurent;
f) nu se compară, în fiecare caz, produse cu aceeaşi indicaţie, în cazul produselor care au indicaţie geografică;
g) se profită în mod incorect de renumele unei mărci de comerţ, de denumirea comercială sau de alte semne distinctive ale unui concurent ori de indicaţia geografică a unui produs al unui concurent;
h) se prezintă bunuri sau servicii drept imitaţii sau replici ale unor bunuri sau servicii purtând o marcă de comerţ sau o denumire comercială protejată;
i) se încalcă orice alte prevederi ale Legii concurenţei nr. 21/1996.
Ultima modificare: Joi, 6 Decembrie 2007
o_mores, utilizator
In contextul prezentat de dvs. nu puteti folosi denumirea marcii concurente fara acordul expres al acestora.

Daca totusi o veti face presimt ca vti avea probleme.
Mulţumesc mult.
Toate cele bune şi sărbători fericite!
Vasile

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Keyword ca marca inregistrata ellada ellada Problema sta in felul urmator, nu am sa dau datele reale ca sa nu intampin alte dificultati. Am cumparat un domeniu care cubrinde un keyword care dupa ... (vezi toată discuția)
Flosirea unor nume de firme pe internet, respectiv preturi promovate de acestea. AlinaMitea AlinaMitea Vreau sa stiu daca e legal sa folosesc intr-un site de comparatie de preturi numele unor firme de comert cu electrocasnice si sa folosesc comparatie de preturi ... (vezi toată discuția)
Vanzare produse zuzu2008 zuzu2008 Buna seara, Am o problema de drept comercial si sper sa gasesc o solutie cu ajutorul dvs. Am demarat o mica afacere ce presupune in esenta distributie. ... (vezi toată discuția)