Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

O tanara , care nu a muncit nicioadata in situatia in care va naste un copil va primi indemnizatia pentru cresterea copilului?
Daca nu a realizat venituri, sigur ca nu va primi. Se acorda o suma de bani sub numele de trusou, dar nu mai stiu daca si acum se mai intampla acest lucru ; va primi in schimb alocatia de crestere a copilului in cuantum de 200 lei.
avocat Cristina Popescu
Sunt, din pacate, destul de multe situatii in care mama nu a muncit si primeste indemnizatie.

Beneficiază de indemnizaţie/stimulent pentru creşterea copilului până la 2 ani (3 ani pentru copilul cu handicap):

persoanele care în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale* supuse impozitului pe venit potrivit Codului Fiscal şi care beneficiază de concediu pentru creşterea copilului pâna la 2 ani (3 ani în cazul copilului cu handicap);
*prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit se intelege: venituri din salarii, din activităţi independente, din activităţi agricole.

Cele 12 luni ( … ) pot fi constituite şi din perioade în care persoana îndreptăţită:

- şi-a însoţit soţul în misiune permanentă în străinătate;
- a beneficiat de indemnizaţie de şomaj;
- a beneficiat de concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate;
- a realizat perioade asimilate stagiului de cotizare în sistemul public de pensii (conf. Legii nr.19/2001);
- a beneficiat de indemnizaţia pentru creşterea copilului pînă la 2/3 ani;
- a beneficiat de pensia de invaliditate;
- a beneficiat de concediu fără plată pentru a participa la cursuri de formare/perfecţionare profesională din iniţiative/cu acordul angajatorului;
- a urmat sau urmează cursurile de zi ale învăţământului universitar sau preuniversitar organizat potrivit legii;
- se află în perioada de 60 zile de la absolvirea cursurilor de zi a invăţământului universitar cu examen de diplomă/licenţă.
- alte situaţii prevăzute de OUG 148/2005 modificată.
Kitte, utilizator