avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

O tanara , care nu a muncit nicioadata in situatia in care va naste un copil va primi indemnizatia pentru cresterea copilului?
Cel mai recent răspuns: Kitte , utilizator 00:23, 24 Septembrie 2010
Daca nu a realizat venituri, sigur ca nu va primi. Se acorda o suma de bani sub numele de trusou, dar nu mai stiu daca si acum se mai intampla acest lucru ; va primi in schimb alocatia de crestere a copilului in cuantum de 200 lei.
avocat Cristina Popescu
Sunt, din pacate, destul de multe situatii in care mama nu a muncit si primeste indemnizatie.

Beneficiază de indemnizaţie/stimulent pentru creşterea copilului până la 2 ani (3 ani pentru copilul cu handicap):

persoanele care în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale* supuse impozitului pe venit potrivit Codului Fiscal şi care beneficiază de concediu pentru creşterea copilului pâna la 2 ani (3 ani în cazul copilului cu handicap);
*prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit se intelege: venituri din salarii, din activităţi independente, din activităţi agricole.

Cele 12 luni ( … ) pot fi constituite şi din perioade în care persoana îndreptăţită:

- şi-a însoţit soţul în misiune permanentă în străinătate;
- a beneficiat de indemnizaţie de şomaj;
- a beneficiat de concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate;
- a realizat perioade asimilate stagiului de cotizare în sistemul public de pensii (conf. Legii nr.19/2001);
- a beneficiat de indemnizaţia pentru creşterea copilului pînă la 2/3 ani;
- a beneficiat de pensia de invaliditate;
- a beneficiat de concediu fără plată pentru a participa la cursuri de formare/perfecţionare profesională din iniţiative/cu acordul angajatorului;
- a urmat sau urmează cursurile de zi ale învăţământului universitar sau preuniversitar organizat potrivit legii;
- se află în perioada de 60 zile de la absolvirea cursurilor de zi a invăţământului universitar cu examen de diplomă/licenţă.
- alte situaţii prevăzute de OUG 148/2005 modificată.
Ultima modificare: Vineri, 24 Septembrie 2010
Kitte, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatie copil adelina_bogdana adelina_bogdana Va rog daca stie cineva cat mai este alocatia la copii sub 2 ani? (vezi toată discuția)
Sustinerea familiei in vederea cresterii copilului daniela irimescu daniela irimescu Am o nedumerire, sunt studenta in anul 3 la curs de zi, facultatea la care sunt inscrisa dureaza 4 ani. Sunt insarcinata in aproximativ 3 luni si urmeaza sa ... (vezi toată discuția)
Concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului balascan balascan tatal meu are o interprindere individuala si de curand am aflat k sotia mea este insarcinata in 6 saptamani as vrea sa stiu daca pot face ceva pt a putea ... (vezi toată discuția)