Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit inchiriere auto
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

inchiriere auto

Buna ziua,

Am o intrebare la d-voastra, cu rugamintea daca puteti sa imi dati un raspuns;

Lucrez la o societate in Romania, actionarii si patronul societatii sant cetateni francezi. Patronul societatii vrea sa inchirieze o masina in afara tarii ( in tara unde isi are domiciliul) ; Intrebarea mea este : Pote suporta societatea din Romania c.valoarea chiriei masinei ??
Va multumesc,
Daca puteti dati-mi raspunsul pe adresa de mail : vironica_bunea@yahoo.com
de fapt se pune intrebarea daca este sau nu cheltuiala deductibila acea chirie .
Patronul are si o functie executiva ?
Codul fiscal prevede urmatoarele :
(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
e) cheltuielile făcute în favoarea acţionarilor sau asociaţilor, altele decât cele generate de plăţi pentru bunurile livrate sau serviciile prestate contribuabilului, la preţul de piaţă pentru aceste bunuri sau servicii;
si norme :
Art. 21 al. 4 e)

43. Sunt considerate cheltuieli făcute în favoarea participanţilor următoarele:

a) cheltuielile cu amortizarea, întreţinerea şi repararea mijloacelor de transport utilizate de către participanţi, în favoarea acestora;

b) bunurile, mărfurile şi serviciile acordate participanţilor, precum şi lucrările executate în favoarea acestora;

c) cheltuielile cu chiria şi întreţinerea spaţiilor puse la dispoziţie acestora;

d) cheltuielile reprezentând diferenţa dintre preţul de piaţă şi preţul de cumpărare preferenţial, în cazul tranzacţiilor cu acţiuni efectuate în cadrul sistemului stock options plan, precum şi cheltuielile cu remunerarea în instrumente de capitaluri proprii acordate salariaţilor;
e) alte cheltuieli în favoarea acestora.