avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit inchiriere auto
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

inchiriere auto

Buna ziua,

Am o intrebare la d-voastra, cu rugamintea daca puteti sa imi dati un raspuns;

Lucrez la o societate in Romania, actionarii si patronul societatii sant cetateni francezi. Patronul societatii vrea sa inchirieze o masina in afara tarii ( in tara unde isi are domiciliul) ; Intrebarea mea este : Pote suporta societatea din Romania c.valoarea chiriei masinei ??
Va multumesc,
Daca puteti dati-mi raspunsul pe adresa de mail : vironica_bunea@yahoo.com
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 22:02, 24 Septembrie 2010
de fapt se pune intrebarea daca este sau nu cheltuiala deductibila acea chirie .
Patronul are si o functie executiva ?
Codul fiscal prevede urmatoarele :
(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
e) cheltuielile făcute în favoarea acţionarilor sau asociaţilor, altele decât cele generate de plăţi pentru bunurile livrate sau serviciile prestate contribuabilului, la preţul de piaţă pentru aceste bunuri sau servicii;
si norme :
Art. 21 al. 4 e)

43. Sunt considerate cheltuieli făcute în favoarea participanţilor următoarele:

a) cheltuielile cu amortizarea, întreţinerea şi repararea mijloacelor de transport utilizate de către participanţi, în favoarea acestora;

b) bunurile, mărfurile şi serviciile acordate participanţilor, precum şi lucrările executate în favoarea acestora;

c) cheltuielile cu chiria şi întreţinerea spaţiilor puse la dispoziţie acestora;

d) cheltuielile reprezentând diferenţa dintre preţul de piaţă şi preţul de cumpărare preferenţial, în cazul tranzacţiilor cu acţiuni efectuate în cadrul sistemului stock options plan, precum şi cheltuielile cu remunerarea în instrumente de capitaluri proprii acordate salariaţilor;
e) alte cheltuieli în favoarea acestora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli de protocol microintreprindere cristal1962 cristal1962 pentru o microintreprindere neplatitoare de tva ce regim au cheltuielile de protocol ? (vezi toată discuția)
Cheltuieli caen 8299 Andreisap17 Andreisap17 Bună. Am PFA cu CAEN 8299 și lucrez online pe site-ul Patreon (persoanele se abonează la mine pentru a vedea tot ce postez). Întrebarea este; ce cheltuieli ... (vezi toată discuția)
Contractul de comodat biancamarianca biancamarianca As vrea sa stiu in ce masura se poate deduce TVA-ul si cheltuielile sunt deductibile la calculul impozitului pe profit pe firma in cazul in care spatiul in ... (vezi toată discuția)