Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general FACTURA INCASATA DE 2 ORI
Discuție deschisă în Contabilitate în general

FACTURA INCASATA DE 2 ORI

Buna ziua,

ce ma sfatuiti sa fac in cazul in care incasez o factura de 2 ori, cum inregistrez in contabilitate.
prima incasare ( d.p.v. cronologic ) stingeti clientul, a doua o inregistrati pe 473 si restituiti clientului a doua incasare
473 este un cont "sensibil", atrage atentia la un eventual control. Binenteles, nu este gresita nici folosirea lui 473 (totusi in 473 se tin sume despre care nu prea stiti de unde provin, ori dvs stiti destul de clar de unde vin banii si ce reprezinta), eu recomand sa evitati folosirea lui chiar si atunci cand este cazul. Mai degraba folositi: 462, 419...
eu as folosi ct.419 si cind returnati bani inchideti contul:D
Corect 462 avand in vedere functiunea acestui cont.
Multumesc mult pentru raspunsuri.

Cred ca am sa aleg 473, pentru a nu mai plati TVA aferent si voi restitui suma, iar la un control voi explica, pana la urma depinde de cine vine sa verifice si ce.

O zi buna tuturor.