Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... OUG 50/2010 -REFERIRI LA MARJA BANCII
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

OUG 50/2010 -REFERIRI LA MARJA BANCII

Buna ziua!
Referitor la OUG50 /2010 - in contractul initial incheiat cu banca nu era prevazuta o marja fixa a bancii ci doar dobanda variabila de 4.25%p.a. In actul aditional pentru a se alinia cerintelor OUG50 mi se comunica o dobanda in conformitatee cu OUG 50 d.p.d.v. al transparentei dar in care e inclusa o marja a bancii de 3.65% plus LIBOR CHF la3luni . E legala intoducerea marjei respective daca ea n-a existat pana acum? Daca da , e legal sa mi se impuna o anumita marja?
Multumesc!X-(
Daca dobanda contractata anterior era fixa nu au voie sa modifice dobanda decat cu acordul dvs. Daca dobanda era variabila, ei trebuie sa modifice metoda de calcul a dobanzii exact asa cum ati spus. Totusi nu sunteti obligat sa acceptati marja, negociati / OPC / tribunal / etc...
banca s-a conformat dispozitiilor ordonantei.
Mai multe informatii gasiti chiar pe site : www.avocatnet.ro/content/art...
:)