Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... precizari ale ministrului muncii
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

precizari ale ministrului muncii

Ce sa inteleg din aceaste precizari? Pot sa nu depun declaratia de asigurare daca m-am infiintat in PFA in luna august?

e) daca exista persoane care au realizat pentru prima data, in luna august 2010, venituri profesionale, altele decat cele salariale, care se supun prevederilor OUG nr. 58/2010 si aveau ca termen maxim de depunere a declaratiei de asigurare data de 25 septembrie a.c., dar nu s-au conformat, pana la data de 10 a acestei luni, obligatiilor prevazute de OUG nr. 58/2010, pentru a beneficia de stagiu de cotizare pe luna august 2010, pot depune declaratia de asigurare conform OUG nr. 58/2010 pana la data de 25 septembrie a.c.

V
OUG nr. 58/2010 fiind in vigoare pe perioada 01.07.-10.09.2010, rezulta ca se depun declaratile pentru CAS si contributia de somaj, prin aplicarea cotelor de contributii asupra venitului lunar realizat.