Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Mai platesc contributii la somaj, pensie?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Mai platesc contributii la somaj, pensie?

Sunt PFA cod 7112 Activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea. Este primul meu an ca PFA.
Sunt si angajat cu carte de munca 2 ore la o firma.
Venituri ca PFA obtin ocazional. Mai platesc contributii? Am inteles ca la sanatate se plateste in baza venitului declarat la infiintarea PFA.
De la data intrarii in vigoare (10.09.2010) a OUG nr. 82/2010 nu mai este obligatorie plata contributiei de somaj si a contributiei de asigurare sociale (avand in vedere ca sunteti si salariat). Aceaste contributii s-au datorat pe perioada 01.07-10.09.2010, conform prevederilor OUG nr. 58/2010, prin aplicarea cotei de 0,5% si 10,5% asupra venitului net realizat lunar.
Se datoreaza contributia de sanatate de 5,5%, care se pleteste trimestrial, pentru care se depune o declaratie de asigurare la Casa de Sanatate.