Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxe aferente unui venit din inchiriere
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxe aferente unui venit din inchiriere

Buna seara, doresc sa ofer spre inchiriere un apartament ( cu contract de inchiriere inregistrat la Finante ) si as dori sa stiu ce taxe aferente venitului realizat din aceasta inchiriere trebuiesc platite catre stat .

Cum anume se platesc aceste taxe - lunar, la sfarsitul anului ?

Exista vreun proiect de lege in care sa se renunte la cota unica de impozitare si sa se treaca la impozit progresiv ?

Va multumesc anticipat !

Cu stima,
Andrei Saru
16% din chiria trecuta in contract
Pensii, Sanatate, Somaj nu se platesc ?

Cei 16% se platesc lunar sau la sfarsitul anului ?
din venitul efectiv obtinut se scade o cheltuiala forfetara de 25%, dupa care se aplica impozitul de 16%, care se plateste trimestrial, pe data de 15 a ultimei luni din trimestru
-de ex. la un contract de chirie incheiat la 1 mai 2010, pentru suma de 300 lei/luna, avem de plata pana la sfarsitul anului 2010:
300 lei x 8 luni = 2.400 lei venit brut
2.400 - 25% = 1.800 lei venit net
1.800 x 16% = 288 lei impozit pe venit, care se plateste astfel - 96 lei pana pe 15 iunie, 96 lei pana pe 15 septembrie si 96 lei pana pe 15 decembrie
pentru depasirea acestor termene se calculeaza dobanzi si/sau penalitati de intarziere.

cota de sanatate de 5,5% se achita numai in cazul in care nu realizati alte venituri pentru care deja contribuiti la fondul de sanatate

contributiile la pensie si somaj sunt exceptate la plata in acest caz.