Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... contract de inchiriere locuinta
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

contract de inchiriere locuinta

Buna seara!
Incepand cu jumatetea lunii decembrie urmeaza sa inchiriem o garsoniera pe care o avem in proprietate, unui chirias care va lucra in armata si care are nevoie de un contract de inchiriere. In acest sens am dori sa ne oferiti cateva lamuriri, si anume pe ce perioada minima se poate intocmi un astfel de contract, unde se intocmeste (la un notar sau la administratia financiara), plata impozitului pe venit ne revine noua ca prop[rietari?si cum s plateste, in avans pe cele 3 luni ( sau 4 luni) cat va dura contractul, sau putem plati acest impozit lunar? multumim mult!
Periada de inchiriere o veti stabili dvs prin acordul partilor, la fel si chiria.

El poate fi incheiat si intre parti, redactat la calculator sau pe tipizatul de la administratia financiara unde dvs aveti obligatia de a-l inregistra. Nu are rost sa achitati un onorariu notarial.

Impozitul pe venitul din chirie este in sarcina proprietarilor, se achita in baza declaratiei de impunere in transe trimestriale.

gerberga a scris:

Periada de inchiriere o veti stabili dvs prin acordul partilor, la fel si chiria.

El poate fi incheiat si intre parti, redactat la calculator sau pe tipizatul de la administratia financiara unde dvs aveti obligatia de a-l inregistra. Nu are rost sa achitati un onorariu notarial.

Impozitul pe venitul din chirie este in sarcina proprietarilor, se achita in baza declaratiei de impunere in transe trimestriale.

Multumim pentru raspunsul dat! O situatie clara : 100 de euro pe luna chirie, contract pe 3 luni. Impozitul este de 16% din 300 de euro sau cum se calculeaza ? Si cum se plateste impozitul: toata suma o data la inceput cand se inregistreaza contractul sau lunar? Se mai platesc alte taxe la administratia financiara cand se inregistreaza contractul de inchiriere? Multumesc !
In termen de 15 zile de la data incheierii contractului trebuie sa va duceti si sa declarati veniturile pe care le veti obtine lunar si valabilitatea contractului.
Impozitul va fi de 12% din valoarea declarata lunara.(16 % din valoarea declarata diminuata cu 25%= cota forfetara).
Cititi si acest topic :
www.avocatnet.ro/content/for...
Daca eu inchei contractul de inchiriere ( pe 3 luni) astazi si tot astazi merg la fisc sa declar venitul, cum platesc impozitul pe aceste cateva zile din luna decembrie , a anului 2012? Se plateste luna intreaga( toata luna decembrie) sau se calculeaza doar zilele de astazi pana pe 31 decembrie? Multumesc ! Va rog sa/mi raspundeti !!!
Va rog urmariti link-ul postat de @Carmen01011958, acolo este raspunsul dvs. Declaratia 220 este ceea ce trebuie depus pt a putea plati. Deja aveti o formula de calcul care se aplica sumei, nu perioadei de zile.