Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... credit bancar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

credit bancar

In cazul unui credit ipotecar facut in timpul casatoriei(titularul de credit fiind sotul),daca in urma partajului banca vinde imobilul si mai raman de platit bani,ratele vor fi fixate tot pe numele titularului de cont ,adica sotului?Mi se va cere si mie sa platesc bani pt rate sau doar sotului?Cine va fixa aceste rate banca sau instanta?
de ce sa vanda banca imobilul? nu ati achitat ratele? ptr ca intr-un partaj, unul dintre soti obtine imobilul si implicit cu plata ratelor in continuare si-i achita fostului sot o sulta reprezentand 1/2 din contravaloarea ratelor achitate impreuna.
avocat Cristina Popescu