Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat urbanism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat urbanism

Buna seara, doresc si eu o informatie legata de certificatul de urbanism al unui teren. Mai exact, vreau sa stiu daca-l pot obtine in lipsa neplatirii impozitului aferent terenului.

"Umila" mea parere este urmatoarea (doar imi dau cu presupusul): se poate elibera certificatul, insa obtinerea autorizatiilor de constructii, nu.

Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Stimate domn, imi cer mii de scuze ca va contrazic, dar nu vad de unde deduceti dvs. lipsa titlui de proprietate.

Detin toate actele terenului, mai putin intabularea. Si bineinteles, imi lipseste certificatul de urbanism, pentru care am si creat acest subiect.

Din actele necesare, cele puse de dvs., inteleg ca nu este nevoie de vreo dovada a platii impozitului. Totusi va rog sa-mi si confirmati acest lucru.

Multumesc.
Da, nu stiu sa va fie necesar un astfel de document.
Nu reiesea de nicaieri ca nu aveti titlu.
Multumesc frumos pentru raspunsul dvs. Daca mai poate adauga cineva ceva, il rog s-o faca.
Parerea dvs este corecta, puteti obtine certificatul de urbanism.