Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Drept de autor - Numar mediu salariati - contributie ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Drept de autor - Numar mediu salariati - contributie handicap

Buna ziua

Persoanele incadrate in baza contractelor de drepturi de autor se iau in calcul la stabilirea numarului mediu de salariati (necesar contributiei la fondul de handicap)?

Multumesc
Nu sunt luati in calcul.

Art. 2. - (1) Numărul de angajaţi care se ia în calcul este numărul mediu de angajaţi din lună.
(2) Se determină numărul mediu lunar de salariaţi din fiecare lună ca medie aritmetică simplă rezultată din suma efectivelor zilnice de salariaţi din luna respectivă, inclusiv zilele de repaus săptămânal, zilele de sărbători legale şi alte zile în care, potrivit dispoziţiilor legale, nu se lucrează, împărţită la numărul total de zile calendaristice. În efectivele zilnice nu vor fi incluşi salariaţii aflaţi în concediu fără plată, cei aflaţi în grevă, cei detaşaţi la lucru în străinătate şi nici cei ale căror contracte individuale de muncă sunt suspendate. Pentru fiecare zi de repaus săptămânal sau de sărbătoare legală se vor lua în calcul efectivele de salariaţi din ziua lucrătoare precedentă, cu excepţia persoanelor al căror contract individual de muncă a încetat în acea zi.
Instructiuni din 12/11/2008