avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... dosar penal contrabanda cu tigari
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

dosar penal contrabanda cu tigari

pe 9 iunie anul curent au intrat la mine in casa cu mandat politia economica.au gasit 80 de cartuse de tigari au confiscat niste bani si un caiet cu datorii numere de telefon
s-a deschis un dosar pe numele meu si am primit o citatie de la politia economica
din cate stiu eu inca nu intrase in vigoare legea pe penal,riscurile sunt doar administrativein cazul asta?
o sa trebuiasca sa pllatesc despagubiri statului in functie de sumele de bani de pe acel caiet si ce au confiscat ei?
pot sa ma acuze pe penal de frauda in forma continuata avand in vedere k pe acel caiet erau mai multe persoane dar nu era trecuta nici o data.
dupa ce o sa dau declaratia la politia econimca am inteles k dosarul se duce la parchet ,unde o sa dau alta declaratie corect?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 12:52, 26 Septembrie 2010
Daca "au intrat" la dvs in casa insemna ca au avut o autorizare pentru o perchezitie domiciliara. In prealabil, s-a deschis un dosar de cercetare penala pe numele dvs.
Daca nu ati dat inca nici o declaratie este bine. Inainte da a ajunge la sectia de politie angajati-va un avocat bun in penal deoarece aveti sanse insemnate sa scapati fara a putea fi acuzat si condamnat de ceva. Nu va duceti singur!
florinraican a scris:

Daca "au intrat" la dvs in casa insemna ca au avut o autorizare pentru o perchezitie domiciliara. In prealabil, s-a deschis un dosar de cercetare penala pe numele dvs.
Daca nu ati dat inca nici o declaratie este bine. Inainte da a ajunge la sectia de politie angajati-va un avocat bun in penal deoarece aveti sanse insemnate sa scapati fara a putea fi acuzat si condamnat de ceva. Nu va duceti singur!


de ce pe penal dak ink nu intrase in vigoare legea accea care sanctioneaza contrabanda cu tigari?poate sa ajunga dosarul mai departe de parchet ?
pentru săvârşirea infracţiunilor de deţinere de către orice persoană, în afara antrepozitului fiscal, sau comercializarea pe teritoriul României a produselor accizabile supuse marcării fără a fi marcate sau marcate necorespunzător.
si la celelalte intrebari poate sa ma ajute cineva cu un raspuns?
s-ar putea sa scapati cu amenda admninistrativa.nu trebuie sa platiti despagubirinu este vorbe de frauda.

O sa va cheme procurorul sa dati declaratie.trebuie sa consultati un avocat,astfelaveti sanse mai mari sa scapati fara dosar penal.

Alte discuții în legătură

Contrabanda legea nr.86/2006 cristian_tax cristian_tax Va salut! Daca se poate,as avea nevoie de ceva lamuriri.Am avut o perchezitie domiciliara, unde mi-au fost gasite de catre organe 15 cartuse de tigari ... (vezi toată discuția)
Detinerea in afara antrepozitului fiscal klaus86 klaus86 articolul 296^1 alineatul (1), dupa litera k) se introduc doua noi litere, literele l) si m), cu urmatorul cuprins: “l) detinerea de catre orice ... (vezi toată discuția)
Contrabanda cu tigari utilizator86 utilizator86 In luna noiembrie au venit jandarmii si au intrat in magazin.( acesta se afla intr-o incapere din casa) au verificat actele si unul din ei, a intrat si mai ... (vezi toată discuția)