Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Litigiu apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Litigiu apartament

Buna ziua.As dori si eu un raspuns la urmatoarea problema.Tatal meu( a decedat in 2002) si mama mea sunt trecuti pe contractul unui apartament cu 4 camere cumparat pe vremea lui Ceausescu.Noi suntem 4 frati din care 2,nu se prea inteleg cu mama.Intrebarea mea este daca,cei care nu se inteleg cu mama o pot obliga sa vanda apartamentul pentru a beneficia de partea lor.De mentionat ca mama nu doreste sa vanda apartamentul.Ce se poate intampla cata vreme ea este trecuta pe act ca si cumparator,deci propietar alaturi de tatal meu(decedat) si pe deasupra mai este si inca in viata? Multumiri anticipate.
Nu o pot obliga pe mama dvs.-legal-sa vanda acest apartament,din moment ce nu s-a facut succesiunea.

andymaurul
Cat timp mama dvs. este inca in viata nu o poate obliga nimeni sa vanda apartamentul cu toate ca tatal a decedat si ceilalti isi asteapta nerabdatori partea.Daca mama dorestea poate sa va lase dvs. apartamentul iar ceilalti sa ramana fara nimic.Abia dupa moartea ei se dezbate succesiunea.
mama d-voastra are 5/8 din apartament, iar fratii impreuna 3/8 din acesta; in cazul unei iesiri din indiviziune, mama d-voastra va solicita atribuirea in natura a apartamentului, cu obligatia corelativa a platii unei sulte catre ceilalti mostenitori.
avocat Cristina Popescu
Cristina Popescu, Avocat
Am sa va rog doamna avocat,sa imi explicati mai pe inteles daca nu va suparati.Cu niste cuvinte mai pe intelesul tuturor.Multumesc anticipat.
Nu o pot obliga sa vanda dar daca vor deschide proces vor putea apoi sa va forteze sa le platiti partea.
Urat din partea lor...