Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire

Buna seara!
Tatal meu a decedat acum 8 ani. In viata au ramas sotia, eu si sora mea. Am mai avut si un frate care a decedat cu multi ani inaintea tatalui meu.
As dori sa stiu care este procentajul care se cuvine fiecaruia din mostenire dupa tatal meu.
Si ce trebuie sa faca mama (sotia decedatului) ca sa ne lase noua (fiicelor) mostenirea care se cuvine din partea dansei? Donatie? Contract de vanzare-cumparare? Cum trebuie procedat?
Va multumesc anticipat.:)
Din mostenirea ramasa de pe urma tatalui, mama dvs culege 1/4, iar restul mostenirii se imparte in mod egal intre cei doi copii.
Va multumesc frumos.
Si cat este in viata mama poate lasa unuia dintre copii partea dansei?
Da, dar va trebui sa se dezbata initial succesiunea. Ulterior sotia defunctului poate face acte cui doreste pe partea sa din mostenire. De ex vanzare-cumparare.
Fiul decedat inaintea tatalui sau a avut copii? Daca da, si acestia au dreptul la mostenire... Dupa dezbaterea succesiunii si obtinerea certificatului de mostenitor, mama poate dispune cum doreste de bunurile sale, prin orice act (depinde ce se doreste... vanzare cumparare sau donatie, cu sau fara clauze etc.).