Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire ! O familie constituita din 5 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire ! O familie constituita din 5 persoane, din ...

Dezbatere mostenire ! O familie constituita din 5 persoane, din care un fiu a decedat acum 6 ani ( era casatorit si avea 2 fii, care acum sunt minori), urmata la distanta de 4 ani de moartea tatalui, apoi moare si celalat frate. Sotia supravetuitoare doreste sa deschida succesiunea, care este cota care li se cuvine celor 2 persoane ramase in viata ( mama si fiica ). Este vb despre o casa de 80/mp+ curte de 0.13ha?!.
O familie cu 3 copii si vb de moștenirea tatalui?
Sotia fratelui nu mosteneste, ci doar copiii lui
Mama mosteneste 1/4 din averea sotului si copiii 3/4, cate 1/4 fiecare, partea fratelui decedat va fi culeasa de copiii acestuia.
Apoi, se imparte si 1/4 celui de-al doilea frate decedat astfel:1/4 mosteneste mama si 3/4 se imparte egal intre fiica ramasa si copiii fratelui decedat.
Daca casa a fost bun comun al părinților, mama va avea cea mai mare parte.

gi-jane2, moderator
Multumesc frumos pt explicatiii !!
Copiii minori ai fratelui decedat, pot renunta la mostenire prin parintele supravetuitoir??
Parintele trebuie sa le apere interesele si nu e in interesul lor sa renunțe.
Parintele este de acord cu renuntarea, dar nu stie daca este legal posibil , intrucat nu este bunul lui !! Mama/sotia supravetuitoare este in varsta si doreste sa faca act de vanzare cumparare cu clauza de intretinere.... ( aici este problema, pt acest motiv este nevoie de renuntarea la partea cuvenita minorilor, ei neputand semna/da un acord )!
cotiso_bv, utilizator