Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In cazul decesului unui barbat , mostenitorii , copii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In cazul decesului unui barbat , mostenitorii , copii si mama ...

In cazul decesului unui barbat , mostenitorii , copii si mama defunctului, la dezbaterea succesiunii vor sa dea o declaratie de renuntare la mostenire. In acest caz, sotia supravietuitoare poate mostenii intreaga avere?
daca decedatul nu avea nici frati, da, va fi singura mostenitoare.
ca sa mosteneasca sotia supravietuitoare intreaga avere trebuie sa renunte la mostenire toti succesibilii, pana la gradul IV, deci nu doar copiii si fratii defunctului ci si restul rudelor de pana la gradul IV (unchi, matusi, veri, etc)
daca nici copii si nici sotia defuctului nu renunta la succesiune, mai intra la masa succesorala si clasa II de succesibili(mama si sora defunctului)?
sotia mosteneste oricum.
daca nu renunta copiii, acestia ii indeparteaza de la mostenire pe ceilalti mostenitori (mama, sora, etc).
masa succesorala va fi mostenita in cota de 1/4 de mama si 3/4 de copii
De ce ar vrea copiii defunctului „să dea o declarație de renunțare”?
Există vreun motiv întemeiat!?

Cine și ce dorește/urmărește, mai exact?
Calea poate fi ... alta.