avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In cazul decesului unui barbat , mostenitorii , copii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In cazul decesului unui barbat , mostenitorii , copii si mama ...

In cazul decesului unui barbat , mostenitorii , copii si mama defunctului, la dezbaterea succesiunii vor sa dea o declaratie de renuntare la mostenire. In acest caz, sotia supravietuitoare poate mostenii intreaga avere?
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 08:55, 18 Martie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca decedatul nu avea nici frati, da, va fi singura mostenitoare.
ca sa mosteneasca sotia supravietuitoare intreaga avere trebuie sa renunte la mostenire toti succesibilii, pana la gradul IV, deci nu doar copiii si fratii defunctului ci si restul rudelor de pana la gradul IV (unchi, matusi, veri, etc)
daca nici copii si nici sotia defuctului nu renunta la succesiune, mai intra la masa succesorala si clasa II de succesibili(mama si sora defunctului)?
sotia mosteneste oricum.
daca nu renunta copiii, acestia ii indeparteaza de la mostenire pe ceilalti mostenitori (mama, sora, etc).
masa succesorala va fi mostenita in cota de 1/4 de mama si 3/4 de copii
De ce ar vrea copiii defunctului „să dea o declarație de renunțare”?
Există vreun motiv întemeiat!?

Cine și ce dorește/urmărește, mai exact?
Calea poate fi ... alta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire verginica73 verginica73 in curtea parinteasca a ramas ocumnata deoarece fratele meu a murit si parintii sant morti demult, , cumnata nu are copii si nici acte asa ca avem toti fratii ... (vezi toată discuția)
Succesiune Elleny Elleny Este urmatoarea speta: In urma decesului lui A si B, a ramas o masa succesorala neimpartita celor 4 copii ai lor. Ulterior mortii celor doi (A si B) decedeaza ... (vezi toată discuția)
Mostenire teren dobandit prin mostenire. iuliana57 iuliana57 Fratele meu a decedat acum doua luni. Nu are copii si eu sunt singura sora. Parintii nostri nu mai traiesc. Cumnata mea vrea sa facem succesiunea si pentru ... (vezi toată discuția)