Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... taxa juridica si de timbru
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

taxa juridica si de timbru

Care este taxa juridica si de timbru in cazul de exequator (recunoastera unei hotariri de divort pronuntata in strainatate) si ce acte trebuiesc depuse in acest caz ?!!
Buna ziua.Raspunsul la intrebarea dvs il gasiti în legea nr.105 din 22 septembrie 1992 cu privire la reglementarea raporturilor de drept internaţional privat .El depinde de foarte multi factori pe care ii gasiti in acest act normativ.
nu stiu cat este taxa de timbru, dar trebuie formulata o cerere motivata in fapt si in drept si desigur hotararea in original cu mentiunea definitiva si irevocabila- ma refer la hot. pronuntata in strainatate- tradusa desigur si legalizata traducerea de catre un notar; va judecati in contradictoriu cu cealalta parte din hotarare.
avocat Cristina Popescu