Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... in cate exemplare se intocmeste un contract de vanzare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

in cate exemplare se intocmeste un contract de vanzare cumparare a unui autovehicul?

Depinde de cel care incheie documentul ,firma de intermedieri auto sau cabinet avocat/notar
in 3 ex. unul pt fiecare parte, unul la financiar
acest contract intocmit intre doua persoane poate fi anulat el nefiind inregistrat nici unde( contract tip xerox)? masina in pricina nefiind radiata, fiind intocmit doar contractul respectiv fara alte acte adiacente!
poate fi anulat,rupt, daca ambele parti sunt de acord, daca s-au razgandit
Contractul de vanzare cumparare este unul sinalagmatic, naste obligatii reciproce intre parti.
Prin urmare, trebuie indeplinita conditia multiplului exemplar( nu are relevanta forma imbracata, cea consensuala sau cea autentica, ci este necesara remiterea unui asemenea act fiecarei parti contractante).

Anularea tine de nesocotirea conditiilor de fond sau de forma , nu de inregistrarea vanzarii la anumite institutie.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat