avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... in cate exemplare se intocmeste un contract de vanzare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

in cate exemplare se intocmeste un contract de vanzare cumparare a unui autovehicul?

in cate exemplare se intocmeste un contract de vanzare cumparare a unui autovehicul?
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 08:44, 28 Septembrie 2010
Depinde de cel care incheie documentul ,firma de intermedieri auto sau cabinet avocat/notar
in 3 ex. unul pt fiecare parte, unul la financiar
acest contract intocmit intre doua persoane poate fi anulat el nefiind inregistrat nici unde( contract tip xerox)? masina in pricina nefiind radiata, fiind intocmit doar contractul respectiv fara alte acte adiacente!
poate fi anulat,rupt, daca ambele parti sunt de acord, daca s-au razgandit
Contractul de vanzare cumparare este unul sinalagmatic, naste obligatii reciproce intre parti.
Prin urmare, trebuie indeplinita conditia multiplului exemplar( nu are relevanta forma imbracata, cea consensuala sau cea autentica, ci este necesara remiterea unui asemenea act fiecarei parti contractante).

Anularea tine de nesocotirea conditiilor de fond sau de forma , nu de inregistrarea vanzarii la anumite institutie.
Ultima modificare: Marți, 28 Septembrie 2010
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de v-c a unui mobil calandrino21 calandrino21 Buna ziua! In speranta ca voi fi cat se poate de scurt, va rog, daca se poate, sa-mi raspundeti la cateva intrebari: Am pierdut un proces ce avea ca obiect ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare autovehicul opc25 opc25 eu proprietarul unui auto m-am inteles cu o alta pers din alta localitate sa facem schimb de autovehicule + o diferenta de bani din partea mea. Dupa ce am ... (vezi toată discuția)
Contractul vanzare cumparare in forma electronica ?? divatz divatz Buna seara am si eu o intrebare Contractul de vanzare cumparare dat cumparatorului are valabilitate sau cumparatorul trebuie sa aiba contractul in original. ... (vezi toată discuția)