Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de v-c a unui mobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de v-c a unui mobil

Buna ziua! In speranta ca voi fi cat se poate de scurt, va rog, daca se poate, sa-mi raspundeti la cateva intrebari:
Am pierdut un proces ce avea ca obiect anulare act juridic intentat impotriva unui vanzator de vehicule, proces pierdut in ciuda faptului ca am castigat anterior un proces prin care l-am obligat sa-mi predea cartea de identitate a vehicului contractat OBLIGATIA DE A FACE:
1. As vrea sa intreb daca exista o norma juridica imperativa, pe care o pot invoca in instanta, in sensul ca vanzatorul este obligat sa emita un la momentul incheierii contr. de v-c cartea de identitate, absenta careia ctr. acesta ar fi nul absolut?
2. Se poate invoca nulitatea absoluta in cererea de recure, chiar daca nu a fost anterior ceruta in fond?
3. Este obligatoriu stampilarea ctr. de v-c a vehiculului de catre o autoritate si daca da care ar fi textul de lege?
4. Am achitat odata cu introducerea cererii in judecata taxa de timbru in valoarea de 1200RON-asa mi-a cerut avocata, dar am constatat ca taxa de timbru este de 12RON pt. actiunea de anulare act. In cazul de fata, la recurs mi se poate restitui taxa aceasta in caz de castig sau trebuie facuta o cerere pt restituirea unei asemenea taxe?
5. Pot plati taxa de timbru pt cererea de recurs la valoarea de 12RON sau trebuie sa achit 50%din valoarea primei taxe?
Va multumesc!

Nu exista o asemenea norma imperativa. insa vinzatorul are obligatia sa va asigure linistita fiolosinta a bunului vindut in cadrul obligatie generale pentru evictiune. Nu se poate schimba cadrul procesul si sa solicitati altceva in recurs, caci aceasta este o cale de atac si nu puteti face cereri noi. Vinzarea de autoturisme fiind consensuala nu este necesara nici o formalitate. Cit priveste taxa de timbru aceasta este stabilita in functie de valoarea obiuectului contractului a carui anulare se solicita si in caz de admiterea recursului vi se va restitui si aceasta. Trebuie sa timbrati cu jumatate din tazxa de timbru de la find. Daca aveti dubii cu privire la aceasta taxa o puteti pune in discutia instantei de recurs care va stabili taxa.
Dupa cum rezulta din definitia contractului, vanzarea este un contract sinalagmatic (bilateral), cu titlu oneros, comutativ,consensual si translativ de proprietate.

1. Vanzarea este un contract sinalagmatic (bilateral), deoarece prin incheierea sa da nastere la obligatii reciproce intre partile contractante. Vanzatorul are obligatia sa predea lucrul vandut si sa garanteze pe cumparator, iar cumparatorul are obligatia sa plateasca pretul. Fiind un contract sinalagmatic, se aplica regulile specifice acestei categorii de contracte (exceptia neexecutarii contractului, rezolutiunea pentru neexecutarea obligatiei de catre una dintre parti, teoria riscului contractului).

2. Vanzarea este un contract cu titlu oneros. Ambele parti urmaresc anumite interese patrimoniale, adica primirea unui echivalent in schimbul prestatiei la care se obliga. Vanzatorul urmareste sa primeasca pretul ca un contraechivalent al prestatiei sale, iar cumparatorul urmareste sa primeasca bunul cumparat in schimbul pretului.

3. Vanzarea este un contract comutativ, deoarece existenta si intinderea obligatiilor reciproce sunt cunoscute de parti de la incheierea contractului si nu depind, ca in contractele aleatorii, de un eveniment viitor si incert, care ar face sa existe sanse de castig si pierdere pentru ambele parti contractante. Numai in mod exceptional contractul poate capata caracter aleatoriu, de exemplu, cand obiectul este supus pieirii, exproprierii etc.

4. In principiu, vanzarea este un contract consensual ("vinderea este perfecta... indata ce partile s-au invoit...", art. 1295 C.civ.), putand fi incheiat prin simplu acord de vointa al partilor (solo consensu), fara indeplinirea vreunei formalitati si fara remiterea lucrului vandut si a pretului in momentul incheierii contractului. Deci vanzarea nu este un contract solemn si nici real.

Dupa cum rezulta din definitia contractului, vanzarea este un contract sinalagmatic (bilateral), cu titlu oneros, comutativ,consensual si translativ de proprietate.

1. Vanzarea este un contract sinalagmatic (bilateral), deoarece prin incheierea sa da nastere la obligatii reciproce intre partile contractante. Vanzatorul are obligatia sa predea lucrul vandut si sa garanteze pe cumparator, iar cumparatorul are obligatia sa plateasca pretul. Fiind un contract sinalagmatic, se aplica regulile specifice acestei categorii de contracte (exceptia neexecutarii contractului, rezolutiunea pentru neexecutarea obligatiei de catre una dintre parti, teoria riscului contractului).

2. Vanzarea este un contract cu titlu oneros. Ambele parti urmaresc anumite interese patrimoniale, adica primirea unui echivalent in schimbul prestatiei la care se obliga. Vanzatorul urmareste sa primeasca pretul ca un contraechivalent al prestatiei sale, iar cumparatorul urmareste sa primeasca bunul cumparat in schimbul pretului.

3. Vanzarea este un contract comutativ, deoarece existenta si intinderea obligatiilor reciproce sunt cunoscute de parti de la incheierea contractului si nu depind, ca in contractele aleatorii, de un eveniment viitor si incert, care ar face sa existe sanse de castig si pierdere pentru ambele parti contractante. Numai in mod exceptional contractul poate capata caracter aleatoriu, de exemplu, cand obiectul este supus pieirii, exproprierii etc.

0 precizare se mai impune in legatura cu forma contractului de vanzare-cumparare avand ca obiect un autovehicul (folosit).

Potrivit legislatei in vigoare pana in 1992, radierea din circulate de pe numele vanzatorului si inscrierea pe numele dobanditorului la organele de politie si organele financiare se putea face numai in baza contractului incheiat in forma autentica. In practica judiciara s-a decis ca aceasta cerinta prevazuta pe plan administrativ-financiar nu influenteaza caracterul consensual al contractului; vanzarea-cumpararea de autovehicule se incheia valabil prin actul sub semnatura privata.

In prezent, radierea si inmatricularea in circulate a autovehiculelor de catre organele de politie si financiare se face (in conditiile prevazute de HG nr.610/1992 , republicata , privind cartea de identitate, pe baza contractului de tip de vanzare-cumparare incheiat la organele de politie, renuntaudu-se la forma autentificata de notar

Intrucat radierea autovehiculului de pe numele vanzatorului si inmatricularea lui pe numele cumparatorului la organele de politie si la organele financiare nu se poate face decat pe baza actului incheiat in conditiile legii, daca, dupa valabila incheiere a contractului (in forma inscrisului sub semnatura privata), una dintre parti (oricare) refuza sa se prezinte la organul competent, cealalta parte este indreptatita sa intenteze o actiune in constatarea dreptului de proprietate asupra autoturismului in patrimoniul cumparatorului (reclamant sau parat), urmand ca radierea-inmatricularea sa se faca pe baza hotararii judecatoresti.

Bineinteles, pentru pronuntarea unei hotarari in sensul aratat, reclamautul trebuie sa dovedeasca - separat de plata taxei de timbru pentru actiunea in justitie - consemnarea sumei reprezentand taxele de timbru prevazute pentru instrainarea autovehiculelor, care, in urma admiterii actiunii, vor fi trecute la bugetul statului, iar in raporturile dintre parti vor fi suportate definitiv (in lipsa de stipulatie contrara, art. 1305 C.civ.) de catre cumparator, instanta dispunaud restituirea acestor cheltuieli reclamautului (vanzator) prin hotarare.

In sfarsit, precizez ca - vanzarea de autoturisme fiind un contract consensual, deci valabil incheiat prin actul sub semnatura privata - pretul real al vanzarii (datorat de cumparator) este cel prevazut in chitanta sub semnatura privata, iar nu cel inferior prevazut in actul incheiat ulterior, daca acest din urma pret este simulat. Tot astfel, dispozitiile referitoare la conditiile de validitate ale contractului (de exemplu, conditii de capacitate) trebuie sa fie raportate la momentul realizarii acordului de vointa (cand se transmite si dreptul de proprietate potrivit art. 1295 C.civ.).

Desigur, fiind vorba de un obiect cu o valoare de peste 250 lei, ad probationem va fi necesara prezentarea unui inscris sau a unui inceput de dovada scrisa, afara numai daca a existat o imposibilitate, fie si morala, de a preconstitui o dovada scrisa (art.1197-1198 C.civ.). Numai tertele persoane (nu si partile ori succesorii lor universali sau cu titlu universal) vor putea dovedi - de exemplu, un caz de simulatie sau vanzari succesive - cu orice mijloace de proba contractul intervenit intre parti, fiindca pentru terti contractul este un simplu fapt juridic.
Cartea de identitate a vehiculului este documentul care atesta pentru persoana mentionata ca detinator, dreptul de proprietate asupra vehiculului. Datele despre detinator se inscriu de catre organele de politie care efectueaza inmatricularea, potrivit legii.
Mentionarea cumparatorului in cartea de identitate are ca efect numai "atestarea" dobandirii dreptului de proprietate prin acordul de vointa dintre parti. Iar daca, dupa realizarea acordului de vointa prin act sub semnatura privata, una dintre parti refuza sa se prezinte la organul de politie competent in vederea incheierii contractului in forma prevazuta de lege, cealalta parte este indreptatita sa intenteze o actiune in constatarea transmiterii dreptului de proprietate, urmaud ca mentiunea privind noul detinator al autovehiculului in cartea de identitate sa fie inscrisa de organul de politie pe baza hotararii judecatoresti.
Dar, in realitate, vanzatorul nu detine nicio carte de identitate, iar eu am o hotarare judecatoreasca prin care l-am obligat pe acesta sa-mi remita cartea. Chiar nu se mai poate face nimic cu acest proces?