Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... diferenta
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

diferenta

care este diferenta dintre un contract de vanzare cumparare si unul de furnizare?
teoretic, numai denumirea...
Contractul de vanzare - cumparare este un contract prin care una din parti -vanzatorul-stramuta proprietatea unui bun al sau asupra celelilalte parti-cumparatorul care se obliga in schimb a plati vanzatorului pretul bunului vandut.
Este un contract sinalagmatic, cu titlu oneros, comutativ, consensual si translativ de proprietate.
Contractul de furnizare este un contract cu executare succesiva a carui executare presupune mai multe prestatii esalonate in timp, in principal de adeziune, al carui continut si clauze sunt prestabilite, in intregime, de catre una din parti, cealalta parte neavand posibilitatea de a le modifica, fiind libera sa le accepte sau sa nu le accepte
ContSters202274, utilizator