Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie anticipata partiala?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie anticipata partiala?

sunt nascuta la 30.10.1958, am lucrat efectiv din anul 1974 si pina in anul 2007, din care 11 ani si 2 luni in gr. II-a de munca si am 3 copii. va rog sa-mi raspundeti cind ma pot pensiona anticipat. va multumesc.
Dupa legea 19/2000 la implinirea varstei de 55 de ani. Dupa noua lege aflata in plin scandal la 56 ani si 10 luni. Dar va trebui sa asteptam noua lege sa vedem cum se va finaliza.
Eu o sa va raspund avand in vedere numai dispozitiile legii privind sistemul unitar de pensii publice, act normativ care nu mai prevede reduceri ale varstelor standard de pensionare la femei, in cazul in care au nascut si crescut copii.

Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 61 de ani si 10 luni, conditia referitoare la realizarea stagiului minim de cotizare de 15 ani fiind indeplinita. Pentru perioada lucrata in grupa II de munca, beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani, deci pensie pentru limita de varsta puteti solicita la 59 de ani si 10 luni.

De pensie anticipata partiala puteti beneficia la 56 de ani si 10 luni. Conditia referitoare la realizarea stagiului complet de cotizare de 31 de ani si 10 luni este indeplinita. Dar ati scris ca lucrati de la 16 ani:
sunt nascuta la 30.10.1958, am lucrat efectiv din anul 1974

Eu am avut in vedere numai perioada lucrata de dvs. incepand de la varsta de 18 ani.
Gabriela Pintea, Consilier juridic