Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract part time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract part time

ma puteti lamuri exact ce presupune un contract part-time.
daca eu nu stiu decat la sfarsitul lunii cate ore am lucrat, ce fel de contrat ar trebui sa fac? exista contrat de angajat cu ora, in care sa declari la sfarsitul lunii cat ai lucrat?
va multumesc
Inregistrati un contract part-time cu 4 h pe zi, iar contabilul soc respective va lucra in Saga si va trece orele lucrate efectiv.Credeti ca veti lucra mai mult de 4 ore pe zi?
nu, cred ca voi lucra mai putin si nu neaparat in fiecare zi.
irina29 a scris:

ma puteti lamuri exact ce presupune un contract part-time.
daca eu nu stiu decat la sfarsitul lunii cate ore am lucrat, ce fel de contrat ar trebui sa fac? exista contrat de angajat cu ora, in care sa declari la sfarsitul lunii cat ai lucrat?
va multumesc

Salariatul cu fracţiune de normă este salariatul al cărui număr de ore normale de lucru, calculate săptămânal sau ca medie lunară, este inferior numărului de ore normale de lucru al unui salariat cu normă întreagă comparabil.
Legea nu limitează situaţiie în care se pot încheia contracte de muncă cu timp parţial.
daca deja am un contract cu norma intreaga, angajatorul care imi ofera un contract partial de munca mai trebuie sa plateasca ceva la stat? si daca da, ce?
Un CIM cu part-time se supune acelorasi legi ca un CIM cu full-time.