Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lider de sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lider de sindicat

care este modalitatea de a revoca un lider de sindicat?
Revocarea poate fi facuta in acelasi conditii ca si alegerea sa, de carte adunarea generala a membrilor sindicatului
iban a scris:

care este modalitatea de a revoca un lider de sindicat?

Prin schimbarea acestuia de catre Adunarea Generala a membrilor de sindicat.
si care ar fi motivele care pot fi invocate in acest sens, inainte de expirarea mandatului sau, un lider de sindicat sa poata fi schimbat?
Motivele pot fi diverse.
De exemplu, membrii sindicatului meu vor sa ma schimbe pentru ca au fost indemnati si amenintati de catre angajator!!!!!!!!
rosu gheorghe, utilizator