avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1895 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lider de sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lider de sindicat

care este modalitatea de a revoca un lider de sindicat?
Cel mai recent răspuns: rosu gheorghe , utilizator 17:05, 28 Septembrie 2010
Revocarea poate fi facuta in acelasi conditii ca si alegerea sa, de carte adunarea generala a membrilor sindicatului
iban a scris:

care este modalitatea de a revoca un lider de sindicat?


Prin schimbarea acestuia de catre Adunarea Generala a membrilor de sindicat.
si care ar fi motivele care pot fi invocate in acest sens, inainte de expirarea mandatului sau, un lider de sindicat sa poata fi schimbat?
Motivele pot fi diverse.
De exemplu, membrii sindicatului meu vor sa ma schimbe pentru ca au fost indemnati si amenintati de catre angajator!!!!!!!!
Ultima modificare: Marți, 28 Septembrie 2010
rosu gheorghe, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revocare din functie lider de sindicat etta etta care este procedura pentru revocarea din functie a liderului de sindicat? noul lider va trebui sa depuna in instanta cerere pentru reprezentativitate? cum se ... (vezi toată discuția)
Demitere lider de sindicat n_aly_e n_aly_e Buna ziua, am si eu o nelamurire in legatura cu modul de demitere al unui lider de sindicat. Cine are drept de demitere si in ce conditii. Si in special, in ce ... (vezi toată discuția)
Sindicat azeret azeret In unitatea noastra urmeaza sa se organizeze alegeri pentru presedinte, prim-vicepresedinte si vicepresedinti. Membri sindicali ar vrea sa aleaga persoanele ... (vezi toată discuția)