Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Care e varsta legala pentru casatorie?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Care e varsta legala pentru casatorie?

am un prieten ce are o relatie cu o minora de15 anisi-ntreaba la cati ani se poate casatori
Conform art 4 din c.fam.:
Vârsta minima de casatorie este de optsprezece ani.
Pentru motive temeinice, minorul care a implinit vârsta de saisprezece ani se poate casatori in temeiul unui aviz medical, cu incuviintarea parintilor sai, ori, dupa caz, a tutorelui si cu autorizarea Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului in a carei raza teritoriala isi are domiciliul. Daca unul dintre parinti este decedat sau se afla in imposibilitate de a-si manifesta vointa, incuviintarea celuilalt parinte este suficienta.
Daca nu exista nici parinti, nici tutore care sa poata incuviinta casatoria, este necesara incuviintarea persoanei sau a autoritatii care a fost abilitata sa exercite drepturile parintesti.