avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contabilitate partida simpla Cabinet Psihologic!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contabilitate partida simpla Cabinet Psihologic!

Posed un cabinet psihologic- profesie liberala si am fost anuntata de Admins. Fiscala ca voi fi supusa unui control de fond!
Am cateva intrebari:
Ce acte trebuie sa prezint la contro????
In acest sens, neclaritatile mele sunt:
1. In afara de registrul incasari si plati ce alte registre trebuie sa am?
2. Sunt nevoita sa fac receptia pentru materialele consumabile?
3. Trebuie sa lucrez pe fisa de operatiuni diverse? Nu stiu ce inseamna aceast instrument...as dori mai multe lamuriri...
5. Cheltuielile de protocol sunt cheltuieli deductibile plafonat...cum se inregitreaza in contabilitate?


Multumesc de suport!
Cel mai recent răspuns: ContSters145137 , utilizator 23:57, 16 Octombrie 2010
Sper ca ati trecut cu bine controlul.
1. Registrul de incasari si plati
2. Platitor de TVA? atunci Registrul de cumvapari si vanzari
3. nu sunteti obligat la receptie mat consumabile
4.trebuie sa faceti la final de an fisele pentru operatiuni deverse
5. Cheltuieli de protocol sunt deductibile limitat - a se citi codul fiscal.
6. Obligatoriu Registrul inventar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deduceri pfa cabinet de avocat maanei maanei - Cabinet avocat neplatitor de TVA poate deduce: 1.cheltuieli de infiintare,avind in vedere ca la data efectuarii lor nu exista venituri ? 2.Cas care ... (vezi toată discuția)
Cabinet psihologie -pfa silvia968 silvia968 Ma poate ajuta cineva cu o monografie contabila pt.un cabinet de psihologie-PFA?Neplatitor de TVA. Va multumesc anticipat! (vezi toată discuția)
Documente contabile pe care trebuie sa le intocmeasca un pfa melcsy melcsy grupa CAEN 107, si 1071, 1072 fabricarea prajiturilor. va multumesc din suflet pentru raspuns (vezi toată discuția)