Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul + sporurile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul + sporurile

stiu ca in CCM National se prevede ca "salariul cuprinde salariul de baza, indemnizatiile, sporurile precum si alte adaosuri " (art.38 al.4). De asemenea, art. 41 prevede ca " ...sa actioneze pentru includerea unor sporuri in salariul de baza, care sa reprezinte retributia pentru munca prestata si conditiile de la locul de munca, astfel incat salariul de baza sa aiba pondere majoritara"

Intrebarea mea este : este legal ca sporul de vechime sa fie inclus in salariul de baza??
Buna ziua !
In sectorul public deja s-a facut ..... iar in sistemul privat CIM este legea partilor asa ca nu vad niciun impediment .....
~ Conținut șters la cerere ~
rosulescu-lawyers a scris:

sporul de vechime se adauga salariului de baza nu face parte din acesta, pentru ca sporul de vechime este procent din salariul de baza

asa stiam si eu, insa nu gasesc expres stipulat in lege acest lucru.
Iar sefii mei vor "negru pe alb".ma puteti ajuta cu o indicatie??? Multumesc
Da, este legal ca sporul de vechime sa fie inclus in salariul de baza cu conditia respectarii prevederilor art.41 alin.1 din CCMN.

De altfel, alin.2 al acestui articol stipuleaza ca sporurile se acorda numai la locurile de munca unde acestea nu sunt cuprinse in salariul de baza.
si atunci e legal si corect d.p.d.v. moral ca un salariat cu 30 ani vechime sa aiba acelasi salariu cu un salariat cu 6 luni vechime, respectiv minim pe economie, pe principiul ca toate sporurile sunt incluse in salariul de baza????#-o