Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Urgent cum calculez valoarea diurnei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Urgent cum calculez valoarea diurnei

Urgent cum calculez valoarea diurnei ?
Buna ziua,
Incerc sa va prezint problema mea pe scurt,care are ca si problematica valoarea diurnei in zilele de deplasare in tara si in exteriorul tarii.
Speta:
1) in ziua de 16.09. ora 06.00 plecare din Piatra Neamt - sosire 11.30 Bucuresti 12.00 Check in Aeroport.
2)13.25 Plecare din Bucuresti - Munchen ( stationare 3 zile)
3) Revenire Bucuresti ora 12.25 in data de 19.09,la ora 13 terminarea formalitatilor vamale - plecare Piatra Neamt,Sosire Ora 19.00.

16.09 ora 06.00 - 19.09 ora 19 = 4 zile deplasare ( 1 zi in tara +3 zile Germania)
Va aduc la cunostinta ca diurna este diferita pentru deplasari in tara fata de deplasare in afara tarii !

Intrebare:
Cum se calculeaza,cum se i-a in considerare valoarea diurnei??????????
Se calculeaza 1 zi tara si 3 in afara tarii ?
4 zile in afara tarii ?
3 zile inafara tarii fara a se lua in considerare deplasarea in Romania ?

Va multumesc mult!
Se acorda 1 zi diurna interna si 3 zile diurna externa.
Poti consulta HOT 518/1995 si HOT 1860/2006. Atentie nivelul deductibil al diurnei s-a redus cu 25%.
@ fplopeanu a scris :
Eu interpretez asa: de la momentul plecarii avionului pana la aterizarea in tara e deplasare externa, la care se calculeaza diurna de 3 zile intregi pt cazul in speta (la numar de ore sub 12 se considera si 1/2 zi; de ex daca erau 75 ore ar fi fost 3,5 zile diurna deplasare externa).
Pentru deplasarea interna, adunate orele din prima zi si cu cele de la sosire se depasesc 12 ore, deci se poate considera diurna pt deplasari interne 1 zi.

Succes!

________________________
@afeimarius a scris :
va multumesc! stiti cumva temeiul legal privind drepturile de diurna si valoarea acestora in functie de categoria din care face parte entitatea.
Cuantumul diurnai,pe categorii de personal(exista o hotarare ,lege)????
va multumesc

_________________________

:offtopic:
regulamentul de postare interzice deschiderea aceluiasi subiect in mai multe topicuri
Va rog sa-l respectati.
Multumesc !
Multumesc mult de tot.