Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie militara de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie militara de urmas

Buna ziua
Mama mea are 74 de ani si beneficiaza de pensie militara de urmas din anul 1984, as dori sa ma informati daca trebuie sa depuna cerere pentru recalcularea pensiei de urmas , fiindca de 2 luni a primit pensia diminuata cu aproape 100 lei , iar in aceea perioada nici nu era vorba de recalcularea pensiilor militare de urmas .

Multumesc frumos
In privinta recalcularii pensiei de urmas, va rog sa accesati link-ul de mai jos si sa cititi ultimul raspuns dat de colegul de forum cazacioc:
www.avocatnet.ro/content/for...

In privinta diminuarii pensiei, mama dvs. trebuie sa se intereseze la casa de pensii care ii plateste aceste drepturi. Teoretic, diminuarea poate avea loc numai in urma emiterii unei decizii de pensie.

Gabriela Pintea, Consilier juridic